Suomi lähti otteluun yhtä pelaajaa lukuun ottamatta täysin eri avauskokoonpanolla kuin eiliseen Viro-otteluun.
Suomi sai hyvän tilanteen jo viidennellä peliminuutilla. Kulmapotku pelattiin maalille, mutta vasemmalta lähtenyt laukaus jälkitilanteesta nousi yli. Ensimmäisen maalin teki kuitenkin Turkmenistan kaksi minuuttia myöhemmin. Toppari Mikko Viitikolle sattui pallonmenetys. Vastustaja pelasi tilanteen laitaan ja keskitti. Osuma viimeisteltiin maalin edestä Saku Erikssonin torjuntayrityksestä huolimatta.
Vartin kohdalla Moshtagh Yaghoubi vapautti pystypallolla Fredrik Lassasin hyvään juoksuun vasemmalta. Maalivahti kuitenkin selvitti tilanteen. Suomi sai pallon kertaalleen Jasse Tuomisen toimesta tolppaan, mutta muuten paikoilla ei juhlittu.
– Ensimmäinen puoliaikamme oli huono. Pidimme palloa, mutta syöttötyöskentely ei ollut tarpeeksi laadukasta ja menetimme pallon turhan helposti. Tavoitteemme oli saada palloa kymppipaikan pelaajalle, mutta emme onnistuneet siinä. Emme päässeet alueelle, mistä murtavia syöttöjä pitäisi hakea, päävalmentaja Tommi Kautonen manasi.
Suomi teki tauolla kolme vaihtoa ja sai pelinsä pyörimään vaarallisemmin vastustajan maalille. Pikkuhuuhkajat sai kaipaamansa tasoituksen toisen 45-minuuttisen alkuun. Simon Skrabb antoi jälleen oivan vapaapotkun maalille, jonka sisään päällään tyylikkäästi jatkoi Patrick Aaltonen.
– Teimme positiivisen ryhtiliikkeen toiselle puoliajalle. Syötöt olivat laadukkaampia, löysimme kymppipaikan ja juoksimme hyvin pystyyn, luotsi kehui.
Nnaemeka Anyamelen juoksut vasemmalla laidalla toivat hyvän lisän Suomen peliin ja palloa saatiin ensimmäistä puoliaikaa paremmin hyökkäyskolmannekselle myös keskikentän kautta. Ensimmäisen puoliajan vasempana puolustajana luutinut ja toisella keskialueelle noussut Aaltonen valittiin suomalaisista parhaaksi ja sai “Augen” kehut pallollisesta pelaamisestaan.
Suomen lopun kiri ei tuonut tulosta, vaikka joukkue saikin muutamia hyviä erikoistilanteita sekä nopeita hyökkäyksiä vastustajan maalille.
– Tulos on pettymys. Meidän piti ilman muuta voittaa tämä peli, siinä ei ole mitään selittelemisen varaa. Meillä oli kuitenkin toisella puoliajalla riittävä määrä paikkoja voittoon asti. Toisaalta tuolla hallinnalla paikkoja olisi pitänyt saada enemmänkin.
Suomi kohtaa seuraavaksi lohkovaiheen viimeisessä ottelussa Valko-Venäjän maanantaina 19.1. klo 11 Suomen aikaa. Viro ja Valko-Venäjä pelaavat lauantain kamppailunsa myöhemmin illalla.
– Harjoittelemme sunnuntaina kevyesti ja valmistaudumme maanantain lohkovaiheen päätösotteluun, Kautonen päätti.
Suomi-Turkmenistan 1-1 (0-1)
0-1 7’
1-1 50’ Patrick Aaltonen
Suomen kokoonpano
12 Saku Eriksson
3 Lassi Nurmos
4 Mikko Viitikko ->> 46. 5 Sauli Väisänen (v)
7 Moshtagh Yaghoubi ->> 46. 10 Simon Skrabb
8 Fredrik Lassas ->> 59. 2 Dani Hatakka
9 Kimmo Hovi ->> 62. 20 Youness Rahimi
14 Patrick Aaltonen
17 Robert Taylor ->> 62. 6 Armend Kabashi
19 Eero Tamminen ->> 46. 15 Nnaemeka Anyamele
21 Jasse Tuominen ->> 62. 18 Matias Ojala
22 Tommi Saarinen
Lähde: www.palloliitto.fi