Örebron valmentajina toimivat suomalaiset Sixten Boström ja Lars Mosander. Pelaajaryhmässä suomalaisia on kaksi, Denis Abdulahi ja Tommy Wirtanen.
Harjoitusolosuhteet Örebrossa eivät ole talvella kovin hyvät, sillä joukkueella ei ole käytössään hallia.
– Meillä piti olla jo ottelut Degerforsia ja Gefleä vastaan, mutta kumpikin matsi jouduttiin peruuttamaan jäisen kentän takia,Lars Mosander kertoo.
– Ulkona vedetään edelleen. Ei meillä vieläkään hallia ole, joten kymmenen asteen napakka pikkupakkanen ei oikein tunnu missään. Se on vain asennekysymys, mutta hienohan sitä on halliin tulla pelaamaan, “Mosa” jatkaa naurahtaen.
Örebrolle torstainHJK-kohtaaminen on siis kauden ensimmäinen ottelu, eli varsin tiukalla rypistyksellä treenmatsit alkavat ÖSK:n osalta. Neljä päivää, kolme peliä.
Lähde: SJK:N TIEDOTE