
Pallovarma kotijoukkue hallitsi pelitapahtumia. Joukkueen vahvat yksilöt nousivat esille, mutta Suomi pelasi organisoidusti ja pelisuunnitelmansa mukaisesti.
– Tämä oli erinomainen kansainvälinen peli. Tanska hallitsi, mutta olimme hyviä pallon saatuamme. Emme menneet paniikkiin ja vain potkineet palloa pois. Pelimme kehittyi, Andrée Jeglertz kehui Palloliiton sivuilla.
Suomen joukkueesta maalipaikoille pääsivät muun muassa Jenny Danielsson ja kapteeni Nora Heroum. Ottelun ensimmäinen ja lopulta ainut maali syntyi kulmapotkun jälkitilanteesta. Viimeisen silauksen teki Julia Tunturi 19. peliminuutilla.
Suomen maalivahdit, ensimmäisellä 45-minuuttisella Velma Oikarinen ja toisella Pauliina Tähtinen, eivät joutuneet venymään paraativenytyksiin. Jeglertz kehui kuitenkin heidän rauhallisuuttaan pallon kanssa ja muutamia tärkeitä torjuntoja.
– Tiia Peltonen topparina oli todella hyvä. Samoin tähän joukkueeseen itse asiassa liian nuori Olga Ahtinen pelasi korkealla tasolla. Julia Tunturi oli hyvä ensimmäisellä puoliajalla. Moni teki hyvän suorituksen.
– Saimme paljon tietoa pelaajista tiukassa paikassa. Olen tyytyväinen otteluun, Jeglertz summasi.
Naisten A-maajoukkue avaa EM-karsinnat kotiottelulla Montenegroa vastaan 17.9. Turussa.
Tanska-Suomi 0-1 (0-1)
19′ 0-1 Julia Tunturi
Suomen kokoonpano
Velma Oikarinen ->> 46. Pauliina Tähtinen
Paula Auvinen ->> 46. Erika Winter
Tiia Peltonen
Janni Laakso
Tia Painilainen ->> 71. Ella Vanhanen
Julia Tunturi ->> 61. Iina Salmi
Olga Ahtinen ->> 80. Sini Laaksonen
Nora Heroum
Ria Öling
Jenny Danielsson
Sanni Franssi ->> 61. Ella-Rosa Huusko
Lähde: www.palloliitto.fi