Ottelu alkoi AZ:n kannalta dramaattisesti, sillä heti ensimmäisellä minuutilla Nick Viergever kaatoi Antonio Floro Floresin rangaistusalueella ja siitä seurasi suora punainen kortti ja rangaistuspotku, jonka Di Natale itse viimeisteli verkkoon. Vartin kohdalla Di Natale lisäsi Udinesen johdon jo kahteen ja näin yhteismaaleissa oltiin tasalukemissa. Siihen kotijoukkueen rynnistys loppuikin, sillä AZ pelasi ennakkoluulottomasti ja iski tärkeän vierasmaalin 31. minuutilla, kun Erik Falkenburg onnistui rangaistusalueella lataamaan pallon yläkulmaan.

Toisella puoliajalla Udinese haki lisäosumia, mutta joukkueen takaa-ajo jäi torsoksi. AZ:lla oli sitä vastoin huippupaikka mennä tulla tasoihin ja iskeä lopullinen niitti otteluparille, kun Brett Holman kaadettiin rangaistusalueella. mutta AZ:n ruotsalainen Rasmus Elm ampui rankkarin yli maalin. AZ kesti Udinesen loppurynnistyksen Moisanderin johdolla ja eteni näin jatkoon.

– Uskomaton ottelu, Moisander kertoi Kymppipaikalle ottelun jälkeen.

– Vaikka hävisimme tänään, niin silti pääsimme jatkoon ja nyt on uskomaton fiilis. Kaikki taistelivat upeasti ja täytyy olla jätkistä ylpeä. Tästä on hyvä jatkaa, iloinen Moisander hehkutti.

AZ:n seuraava vastustaja arvotaan perjantaipäivänä.