Saksan 2. Bundesliigaseura Bochumissa pelinsä keväällä päättäneellä 34-vuotiaalla kärkimiehellä on ollut verkot vesillä ja pari siirtoa on ollut hyvin lähellä jo tapahtua.

– Seuroja en mainitse, mutta pari diiliä meni kalkkiviivoilla sivu suun. Sveitsin pääsarjaan oli siirto todella lähellä ja olin jo lentolippuja tilaamassa, kun se meni puihin. Englantiin päin oli siirto myös todella lähellä, kunnes loppumetreillä tuli jostain joku päätös, että ei tehdäkään diiliä, Forssell harmittelee Urheiluviikolle.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Forssell agentteineen jatkaa seuran etsintää. Siirtoikkuna menee pian kiinni Keski-Euroopassa ja se on vapailla papereilla liikkuvan Forssellin kannalta positiivinen asia.

– Monet seurat ajattelee pidemmällä tähtäimellä eli se tarkoittaa panostamista nuoriin. Minulla on pelivuosia kyllä edessäkin, mutta enemmän takana. Oma tilanne parantuu, kun siirtoikkuna menee kiinni. Uskon, että parin kolmen viikon aikana uusi seura ratkeaa.

Lähde: www.urheiluviikko.net