Edellisiin EM-kisoihin verrattuna Suomen joukkueessa on kahdeksan samaa pelaajaa (Tinja-Riikka Korpela, Minna Meriluoto, Susanna Lehtinen, Katri Nokso-Koivisto, Tuija Hyyrynen, Anna Westerlund, Annica Sjölund, Sanna Talonen). Nyt nämä pelaajat ovat joukkueen kokenutta osastoa. Neljä vuotta sitten joukkuetta kannattelivat Jessica Julinin, Sanna Valkosen, Anne Mäkisen, Laura Österberg Kalmarin ja Anna-Kaisa Rantasen kaltaiset nimet. Nyt joukkue on nuorempi ja kokemattomampi kuin kotikisoissa. Tilannetta eivät helpottaneet lainkaan ykköshyökkääjä Linda Sällströmin ja kapteeni Maija Saaren loukkaantumiset.

Joukkueessa on useita nuoria ja mielenkiintoisia nimiä joille nämä EM-kisat tuovat korvaamatonta oppia tulevaisuutta silmällä pitäen. Annika Kukkonen, Emmi Alanen, Marianna Tolvanen ovat jo joukkueen avainpelaajia, ryhmään nousseet Nea-Stina Liljedahl, Henni Malinen ja Ella Vanhanen ovat vielä opintoretkellä, mutta ovat osa Suomen tulevaisuutta. Joukkueen nuorimmat, 18-vuotias Nora Heroum ja 17-vuotias Natalia Kuikka, ovat jo päävalmentaja Andrée Jeglerztin pelikirjassa nyt ja erityisesti Heroum saattaa saada isonkin roolin jo näissä kisoissa. Hyökkääjä Adelina Engman jäi pois lopullisesta kisaryhmästä, mutta hän on todennäköisesti vahvistamassa 19-vuotiaiden maajoukkuetta syksyn EM-kisoissa.

Selvää on, että nämä kisat ovat vain välietappi kohti seuraavia arvokisoja ja näistä ammennetaan mahdollisimman paljon oppia ja kokemusta. Niinpä Suomi pääsee lähtemään kisoihin täysin paineitta.

Suomen joukkue kisoihin.

Kovat vastustajat:

Suomelle arvottiin kova lohko jossa pelaavat emäntämaa Ruotsi, Tanska sekä Italia. Kolmesta lohkosta kaksi parasta sekä kaksi parasta lohkokolmosta etenevät seuraavalle kierrokselle. FIFA-rankingissa Suomen sijoitus on nelikosta heikoin. Suomen sijoitus on 21., kun Ruotsi on listalla viidentenä, Italia 12. ja Tanska 13.

Italia

Suomen avausvastustajana on Italia jonka Suomi on kohdannut kahdesti viime kisojen jälkeen. Vuoden 2010 MM-karsinnoissa joukkueet kohtasivat toisensa ja Italiassa Suomi venyi 1-1-tasapeliin, mutta ratkaisevassa ottelussa Vantaalla Italia oli 3-1 vahvempi ja eteni jatkokarsintoihin, muttei lopulta selvinnyt kisoihin. Italian joukkueessa on kokemusta ja taitoa ja jo 38-vuotias Patrizia Panico on joukkueen ykkösnimiä. Kokenut italialainen on taitava ja sähäkkä hyökkääjä jonka kantaa päävastuun maalinteosta. Muita mainittavia pelaajia ovat Alessia Tuttino, Elisa Camporese sekä Melania Gabbiadini. Kolmikko kuuluu joukkueen kokeneeseen kaartiin ja on tärkeä osa joukkuetta. Nuoremmista pelaajista puolustaja Sara Gama ja keskikenttäpelaaja Alice Parisi ovat mielenkiintoisia tulevaisuuden nimiä. Italian pienoisena heikkoutena voi pitää pelaajien suhteellisen pientä kokoa ja fyysisyyden puutetta.

Ruotsi

Ruotsi on maailman ehdoton huippumaa ja omalta osaltaan siitä kertoo luonnollisesti FIFA-rankingin sijoitus, mutta myös pronssisija kahden vuoden takaisissa MM-kisoissa osoittaa länsinaapurin kovuuden. Ruotsi todella panostaa kotikisoihin ja päävalmentajaksi palkattiin Pia Sundhage. USA:n päävalmentajana aiemmin toiminut Sundhage johdatti jenkit muun muassa kahteen olympiakultaan sekä kertaalleen MM-kisoissa toiseksi. Viime kauden päätteeksi hänet palkittiin parhaana naisvalmentajana. Pitkästä ja mittavasta valmentajaurasta huolimatta hän ei ole koskaan valmentanut Ruotsin maajoukkuetta ja nyt odotukset länsinaapurissa ovatkin korkealla.

Ruotsin joukkueista löytyy mielenkiintoisia nimiä, sillä kokenut 36-vuotias Therese Sjögran tekee yllätyspaluun maajoukkueeseen kuten myös maalivahti Hedvig Lindahl. Kaksikko tuo lähes 300 A-maaottelun edestä lisäkokemusta joukkueeseen. Katseet eivät kuitenkaan kohdistu tähän kaksikkoon, vaan Ruotsin joukkueesta löytyy kovia nimiä kuten Lotta Schelin ja Caroline Seger sekä Kosovare Asllanin, Sara Thunebron, Marie Hammarströmin ja Lisa Dahlqvistin kaltaiset nimet kertovat joukkueen tasosta. Ruotsi onkin yksi kisojen suurimmista ennakkosuosikeista.

Tanska

Tanska on joukkue josta Suomella on sekä hyviä että huonoja muistoja. Huonot muistot menevät vuoteen 2006 jolloin Tanska murensi Suomen MM-kisahaaveet. Kuitenkin vuotta aiemmin Englannin EM-kisoissa ja vuoden 2009 kotikisoissa Suomi voitti tanskalaiset. Suomen kisojen jälkeen joukkueet ovat kohdanneet kertaalleen vuonna 2010 Algarve cupissa ja tuolloin Tanska oli niukasti parempi.

Tanskalla on riveissään Euroopan kokenein maajoukkuepelaaja Katrine Pedersen, joka on pelannut yli 200 A-maaottelua. Päävalmentaja Kenneth Heiner-Møllerille tuo huolenaihetta maalivahti Heidi Johansenin poissaolo, sillä kokenut vahti ei ehtinyt kuntoutua vammastaan ajoissa kisoihin. Nyt Tanskalla onkin varsin kokematon maalivahtikolmikko mukana ja ykkösvahdin rooli langenneekin Stina Lykke Petersenille.

Heiner-Møllerille on käsissään suhteellisen nuori joukkue Pernille Harderin, Katrine Vejen, Nadia Nadimin ja Line Røddik Hansenin ollessa joukkueen kirkkaimmat tulevaisuuden tähdet ja ovat jo nyt isossa roolissa joukkueessa.

Arvio

Ruotsi on lohkon selkeä ennakkosuosikki ja Tanska tulee kakkossuosikkina. Suomi ja Italia siis ratkaisevat keskenään kolmannen sijan ja sitä kautta mahdollisen kolmannen jatkajan. Suomen kannalta ensimmäisen ottelun merkitystä ei voi vähätellä, sillä ottelu Italiaa vastaan käytännössä ratkaisee jo Suomen kohtalon. Voitolla Suomi tarraa tiukasti kiinni jatkopaikkaan, mutta tappio tietäisi lähes varmasti jatkohaaveiden karkaamista. Jo puolivälieriin selviäminen olisi Suomelta huippusuoritus ja siihen on pienet mahdollisuudet. Helmarien parhaat päivät ovat kuitenkin vasta edessäpäin ja mahdollinen menestys näissä kisoissa on vain plussaa.

Kymppipaikka.fi / Toimitus (SF)