Viime kauden suuryllättäjä, FF Jaro, ei ole pystynyt jatkamaan vuoden 2025 malliin tällä kaudella. Joukkue on sarjassa toiseksi viimeisenä vain neljä pistettä IFK Mariehamnin edellä. SJK on vain muutaman pisteen edellä, joten Jaro voi hyvin vajota putoajaksi tai sitten selvitä kuivin jaloin. Jaron tilanne ei ole yllätys kenellekään, kirjoittaa Kymppipaikan jalkapallotoimittaja Panu Markkanen.

Jaro menetti viime kauden päätteeksi loistavaa työtä tehneen urheilujohtajansa Fredrik Hagan. Seurajohto suuressa viisaudessaan päätti myös olla jatkamatta päävalmentaja Niklas Vidjeskogin sopimusta. Oli myös selvää, että joukkueen ehdottomista avainpelaajista tulee vaihtamaan maisemaa kauden jälkeen: Kerfala Cissoko, Manasse Kusu ja Miguel Santos hyödynsivät kaikki viime kauden näyttöpaikkansa ja vaihtoivat maisemaa. Samoin teki kapteeni Sergei Eremenko.

Joukkueen junioritähti Rudi Vikström sen sijaan pidettiin, suurin oletuksin, että Vikström tulee kasvamaan vahvasti korkoa ja hinta nousee pilviin. Tämän vuoksi Jarossa jätettiin Vikström kauppaamatta kauden jälkeen Ruotsiin ja myös KuPS:n tiettävästi yli 200 000 euron tarjoukselle sanottiin ei. Lopputulema: Vikström näytti koko kauden haluttomalta, maaleja syntyi neljä ja siirtoikkunassa nuorukainen lähti Ruotsiin – toiseksi korkeimmalle sarjatasolle. Arvioiden mukaan Jaro kuittasi siirrosta puolet siitä, mitä KuPS tarjosi talvella.

Pitää vähän spekuloida, mitä olisi voinut tapahtua, jos Jaro olisi sanonut KuPS:lle ”kyllä”. Vikström olisi ollut kuopiolaisille suursatsaus, minkä vuoksi vastuuta olisi takuulla tullut. Ehkä hänestä olisi kasvanut ykköshyökkääjä seuraan. Siinä vaiheessa Jaime Morenoa ei vielä ollut eikä tietenkään Piotr Partyszekia. Tarjoilu olisi ollut kohdallaan, verkko mahdollisesti heilunut tiheästi ja Vikströmin arvo olisi kasvanut.

Sen verran paljon KuPS on pelaajakauppoja tehnyt, että myös jatkosiirrosta olisi varmasti tullut siivut Pietarsaareen. Kuuluu jalkapallon lainalaisuuksiin, että mitä paremmasta joukkueesta pelaaja lähtee, sitä enemmän voi siirtomarkkinoilla pyytää. On itsestään selvää, että hallitsevan Suomen mestarijoukkueen pelaaja on lähtökohtaisesti kalliimpi kuin häntäpään seuran.

Tässä(kin) asiassa Pietarsaaressa maksettiin kovia oppirahoja siitä, miten jalkapallobisnes toimii. Eikä ”case Vikström” jäänyt ainoaksi. Jarolle iskettiin märkä rätti kasvoille vielä siirtoikkunan loppumetreillä. Loistavan kauden pelannut Herman Sjögrell oli esikuntineen ymmärtänyt laittaa omaan sopimukseensa ulosostopykälän. Sen Veikkausliigan tähdistöön noussut hyökkääjä myös hyödynsi. Inter haistoi paistin ja iski riittävästi rahaa pöytään ja hankki Sjögrellin.

Jaron tiedotuksesta päätellen asia tuli yllätyksenä. Jotenkin rivien välistä pystyi lukemaan pettymyksen, jopa katkeruuden. Tervetuloa suureen maailmaan! Näin se asiat toimivat. Vaikka Jaro-perhe olisi kuinka kiva ja Pietarsaari mukava paikka pelata, parempi astinlauta eteenpäin on Inter ja Turku kuin Jaro. Tietysti Sjögrell tarttui tarjoukseen, ammattilaispelaaja kun on.

Sjögrellin lähtö oli pahin mahdollinen takaisku Jarolle kauden tässä vaiheessa. Ruotsalainen on ollut koko Jaron hyökkäyksen kivijalka. Kun ratkaisupelit lähestyvät, paras pelaaja lähti muualle. Tuskin Vikströmiäkään olisi pilkkahintaan ennusteeseen nähden myyty, jos Sjögrellin aikeista olisi tiedetty.

Hämmästyttävää on, ettei Jarossa oltu tehty minkäänlaista varasuunnitelmaa eikä selvästi ymmärretty, että Sjögrell saattaa vaihtaa maisemaa. Kaikella kunnialla, omasta kakkosjoukkueesta nostettu Joni Remesaho tuskin täyttää Vikströmin saati Sjögrellin jättämää koloa. Kun Ruotsin laina Altti Hellemaakin on todennäköisesti loppukauden pois, riittää Jarolla pohtimista kovaan vireeseen nousseen IFK:n pitämisessä takanaan. Ensimmäinen maistiainen tilanteesta saadaan tulevana maanantaina, kun Jaro matkustaa Maarianhaminaan.

Oppia on tullut Jarolle kovan kautta. Toivottavasti seurajohto miettii asioita vähän pitemmälle taakse ja tunnistaa, että virheiden sarja alkoi jo syksyllä. Kivasta pikkukaupungin seurasta ei kasva kovan luokan Veikkausliigaseuraa tuosta vaan. Useampi väärä päätös ja tuudittautuminen ajatukseen, että ”kyllä se siitä” ei vain riitä.

Tervetuloa suureen maailmaan Jaro.