Tiistaina suomalainen Veikkausliigajalkapallo oli jonkin aikaa tapetilla kuin suuressa maailmassa päivittäin. Tähän tarvittiin tietty määrä toimittajan aktiivisuutta, tietty määrä avoimuutta ja erityisesti poikkeuksellisen lahjakas hyökkääjä, FF Jaron Rudi Vikström.
Vikströmin jatkosta Pietarsaaressa on spekuloitu paljon. Häntä on viety ulkomaille, mutta on ollut myös tiedossa, että kotimaiset suurseurat ovat enemmän kuin kiinnostuneita Vikströmin palveluksista. Tähän tarttui Sanoman Janne Oivio, joka otti puhelimen kouraan ja pirautti Jaroon. Jostain syystä – vastoin normaalia suomalaista käytäntöä – Jaron toimitusjohtaja Dan Käldman oli asian suhteen erittäin avoin: KuPS on tehnyt tarjouksen, HJK ja SJK esittäneet kiinnostusta.
Tämän seurauksena Savon Sanomat kysyi asiaa KuPS:n urheilujohtaja Sixten Boströmiltä. Boström myönsi asian. KuPS on tehnyt tarjouksen Rudi Vikströmistä Jarolle. Tämäkin on poikkeuksellista. Yleensä seurat sulkeutuvat kuin simpukat jos joku kysyy pelaajien ostoista tai myynneistä mitään.
Länsivaikutteet ovat hyväksi
Valtaosassa maissa tämänkaltainen julkinen keskustelu on arkipäivää, esimerkiksi naapurimaa Ruotsissa. Voi hyvin olla, että Käldman ja Boström ovat ottaneet vaikutteita juuri länsinaapurista. Miksei asiaa voisi suoraan sanoa, kun asia näin on? Me kuuntelemme tarjouksia, me tarjoamme. Syntyvätkö kaupat? Sen aika näyttää. Joka tapauksessa on selvää, että Jarolla on myytävää, KuPS:lla ostettavaa.
Oletetaan, että KuPS laittaa pöytään vaikkapa kakkosella alkavan kuusinumeroisen summan. Se olisi Jarolle valtava raha. Lisäksi sopimukseen laitettaisiin pykälä jatkosiirtojen Jarolle tulevasta prosentista, mikä olisi normaali käytäntö sekin. Jarossa tiedetään varsin hyvin, että KuPS:n pelaajien siirtoarvo markkinoilla on suurempi kuin Jaron, joten Vikströmin kauppaaminen olisi todennäköisesti hyvä liiketoimi.
Tietysti Jaron tähtäin voi myös olla siinä, että pelaaja yritetään kaupata suoraan ulkomaille, jolloin tuotto olisi tietysti parempi. Mutta jos kassaan halutaan täydennystä välittömästi, kannattaisi kenties kätellä heti.
Markkinat syntymässä
Suomesta on puuttunut vuosikausia sisäinen kaupankäynti lähes kokonaan. Osittain tämä on varmasti johtunut siitä, että urheilujohtajia, joiden kautta kauppaa yleensä käydään, ei ole vielä montaa vuotta nykyisessä muodossa ollut, toisin kuin suuressa maailmassa. Nyt ollaan viimein menossa kansainväliseen suuntaan, eli kauppaa käydään myös kotimaassa. Tästä on jo nyt hyviä esimerkkejä niin valmentajapuolelta kuin pelaajista.
Tämä on todella tervetullut askel kohti vielä ammattimaisempaa Veikkausliigaa. Lisäseurauksena tietysti se, että raha pysyy ja liikkuu Suomessa. Jos KuPS ja Jaro kaupat tekevät, KuPS:n eurokentillä ansaitsemista euroista osa jää tänne ja hyödyttää jotain muuta seuraa. Tämä mekanismi on hyvin tuttu muissa Skandinavian maissa. Menestys ja menestyksen mukanaan tuoma raha sataa myös koko maan jalkapallon laariin.
Pelaajasiirtospekulointi on myös arkipäivää kansainvälisessä jalkapallossa. Suomessakin käydään jonkinasteista spekulaatiota mediassa, mutta kovin kaukana ollaan siitä, miten esimerkiksi muissa Pohjoismaissa. Tähän auttaa avoimuus, jota Jaro sekä KuPS harjoittivat tiistaina. Tästä täydet pisteet Käldmanille ja Boströmille sekä tietysti kollegoille, jotka kysymykset esittivät.
Liigakin kiittää
Eikä asia ole huono myöskään Veikkausliigalle. Todennäköisesti eri kahvipöydissä pohditaan tänään niin Pietarsaaressa kuin Kuopiossa, että kannattaako Vikström myydä? Kannattaako hänet myydä KuPS:n pelaajaksi vai odottaa ulkomailta sopivaa tarjousta? Vai kannattaako jäädä ottamaan iso vastuu Jarossa? Olisiko hän vielä riittävän kova vahvistus kolmatta mestaruutta tavoittelevalle KuPS:lle? Ja kaikkea vastaavaa. Kotimainen jalkapallo nousee siis taas uudella tavalla tapetille.
Tätä se on muuallakin, miksei siis myös Suomessa.
Näkökulma: Panu Markkanen