Veikkausliigaa ja nimenomaan Veikkausliigan Mestaruussarjaa on pelaamatta vielä kaksi kierrosta. Eurocup-paikoista kisaa vielä neljä joukkuetta, mutta mestaruustaistossa joukkueita on kolme.
Lähtökohta viimeisiin kierroksiin on selvä. Kärkijoukkue KuPS isännöi sunnuntaina kolmen pisteen päässä kolmantena olevaa FC Interiä ja voitto veisi kuopiolaiset jo mestaruuden kynnykselle – mestariksikin saakka, jos voitto irtoaa ja Ilves ei maanantaina voita SJK:ta.
Eli KuPS on lähellä mestaruutta? On ja toisaalta ei ole. Jos Inter hakee pisteet Kuopiosta ja Ilves kukistaa SJK:n, päätöskierrokselle lähdetään Ilveksen johdolla Interin ja KuPS:n seuratessa pisteen päässä ja nimenomaan tässä järjestyksessä.
Kun vielä Inter ja Ilves kohtaavat päätöskierroksella samaan aikaan kun KuPS pelaa vieraissa HJK:ta vastaan, niin asetelmat ovat sen verran kiharat, että kaikkia mahdollisuuksia ei ehkä kannata vielä(kään) ruveta pohtimaan. Ehkä sitten sunnuntai-iltana. Tai maanantai-iltana.
Maaliero puntariin?
Ilves ja Inter voivat päätyä tasapisteisiin, mutta siinä tapauksessa kaksikko ratkoo kakkossijaa keskenään. Sen sijaan sekä KuPS ja Ilves että KuPS ja Inter voivat päätyä tasapisteisiin mestaruustaistelussa. Miten sitten käykään?
– Mestaruus ratkeaa kuten muutkin sijoitukset eli uusintaottelua mestaruudestakaan ei tasapisteissä pelata. Ensisijaisesti ratkaisee maaliero ja jos sekin on tasan, tehdyt maalit. Mikäli nekin ovat tasan – mikä ei tässä tilanteessa ole mahdotonta – ratkaisevat keskinäiset ottelut, toimitusjohtaja Timo Marjamaa valottaa Veikkausliigan tiedotteessa.
Mikäli joukkueet ovat keskinäisissä otteluissaankin tasapisteissä ja maaliero näissä otteluissa on tasan, ratkaisee keskinäisissä otteluissa tehtyjen vierasmaalien määrä. Vasta tämän jälkeen viimesijaisena ratkaisukeinona olisi arpa.
– Arpaan ei tarvitse sentään turvautua, sillä ei ole mahdollista, että tasapisteisiin päätyisi joukkueet, joiden keskinäiset ottelutkin olisivat maalieroa myöten tasan, Marjamaa toteaa.
Ne maalierot? Inter +26, KuPS +25 ja Ilves +25. Lisää maustetta spekulointiin saa tästäkin riittämiin.
Voisiko näinkin käydä?
Otetaan loppuun vielä spekulatiivinen esimerkki. Oletetaan ensin, että Inter hakee sunnuntaina 2-1-voiton KuPS:sta. Interin maaliero olisi tällöin 58-31 ja KuPS:n maaliero 58-33 ja joukkueet tasapisteissä.
Päätöskierroksella viikon päästä KuPS tietää tilanteen ja painaa kaasun pohjaan voittaen HJK:n 3-0. Samaan aikaan Inter kaataa myös mestaruudesta vielä taistelevan Ilveksen kotonaan 3-2. KuPS ja Inter tasapisteissä, kummankin maaliero kirjataan lukemin 61-33, kumpi on mestari?
Vastaus on KuPS, joka tuolloin olisi keskinäisissä otteluissa parempi pistein 7-4. Mutta… Jos ottelut muuten päättyisivät edellä esitetysti, mutta Inter voittaisikin Ilveksen 4-3, mestari olisi Inter, koska sillä olisi sama maaliero kuin KuPS:lla, mutta yksi tehty maali enemmän. Tiukkaa, eikö?
Ja sitten tietysti Ilves saattaa tämän esimerkin sotkea perin pohjin tai jo KuPS:kin sunnuntaina tai, tai ja tai… Ainakin loppuratkaisusta saadaan harvinaisen mielenkiintoinen.