Veikkausliigan viikonloppukierros on pelattu yhtä ottelua vaille loppuun. Kierros oli todella iso ja panoksellinen. Tulokset tiivistivät putoamiskamppailua oleellisesti. Kärjen tilanne voi muuttua jonkin verran maanantaina, kun pelataan odotettu paikalliskamppailu IF Gnistanin ja HJK: välillä.

FC Inter jatkoi sunnuntaina hämmentävän kovaa putkeaan. Interin loistava avausjakso SJK:ta vastaan ratkaisi pelin. Loppulukemat 4-1 olivat täysin ansaitut. Voiton kautta Inter nousi takaisin Veikkausliigan kärkeen – eikä tarvitse ynnäillä mitään. Inter johtaa Ilvestä kahden pisteen erolla ja ottelumäärä on sama, 17.

KuPS on vielä tässä vaiheessa kolmantena, myös 17 ottelua pelanneena, mutta HJK saattaa nousta vielä KuPS:in ohi kolmanneksi, mikäli HJK Oulunkylästä hankkii täyden pistepotin. SJK on selkeästi viidentenä tappiosta huolimatta. Eli maanantaina saavutetaan tilanne, jossa kaikki Veikkausliigajoukkueet ovat pelanneet saman määrän otteluja.

Lukema 17 jää ainakin jollain tavoin Interin historiaan. Inter on nimittäin pelannut koko kauden ilman tappioita, 17 ottelua. Tappioton putki jatkuu varmuudella elokuulle asti, kun sarja alkoi huhtikuussa. Putki on todella merkittävä – ainoa kauneusvirhe tilastoissa on siinä, ettei Inter johda Veikkausliigaa putkestaan huolimatta kuin kahdella pisteellä. Tämä johtuu siitä, että joukkueella on niin paljon tasapelejä. Interin seitsemän tasapeliä, eniten Veikkausliigassa, on pistemenetysten määrässä 14 pistettä eli useampi tappio. Kuten aiemminkin on tällä sivustolla pohdittu, kaksi tasapeliä IFK Mariehamnille ja tasapeli esimerkiksi Hakan kanssa voivat mietityttää syksyllä, kun pelataan mestaruudesta.

Kärkiviisikko erossa

Veikkausliigan kärkiviisikko on mennyt jossain määrin omille teilleen. Vaikuttaa siltä, että VPS ja Gnistan tulevat pelaamaan kuudennesta ja seitsemännestä sijasta, joskaan kaksikon alapuolella olevia joukkueita ei voi kokonaan laskea ulos. Toisaalta kaksikon mahdollisuudet saada kiinni viidentenä oleva SJK on pieni. Todennäköisesti joko Gnistan ja VPS saavat paikan auringossa, toinen sekoittaa sitten parhaansa mukaan putoamistaistelua.

Ja siitä taistelusta on muodostumassa hurja. Viisi viimeistä joukkuetta on sarjassa kolmen pisteen sisällä. Tilanne tiivistyi oleellisesti tänä viikonloppuna, kun AC Oulu ja KTP molemmat voittivat ottelunsa sarjataulukossa ylempänä olevia joukkueita vastaan. Oulu haki pisteen Maarianhaminasta, KTP Valkeakoskelta. Kun Jarokin jäi tasapeliin, on häntäpään kamppailu todella tasainen ja tiivis.

Tuleeko hankintoja?

Mielenkiintoista nähdä, miten tuossa kurimuksessa olevat joukkueet reagoivat lähiaikoina – lisää pelaajia ulkomailta? Lainapelaajia kärkijoukkueista? Henkilöstövaihdoksia? Veikkausliigan sarjapaikka on tänä päivänä niin arvokas, niin mielikuvamaailmassa kuin suoraan taloudellisesti, ettei kiveäkään jätetä kääntämättä. Riskejä tullaan varmuudella ottamaan.

On hyvä muistaa, että alemmassa loppusarjassa pelataan vain yksinkertainen sarja. Se tarkoittaa sitä, että yksittäisen ottelun painoarvo on massiivisen suuri. Kun periaatteessa pelataan vain ”kuuden pisteen otteluja”, lähtökohta on hyvin kutkuttava. Toki joukkueilla on vielä maanantain ottelun jälkeen vielä pelaamatta runkosarjaa viisi peliä, joten tiettyjä irtiottoja voi tulla.

Mutta tuskin isossa kuvassa kukaan putoaa ratkaisevasti tai ottaa ratkaisevaa eroa. Mestaruus-, mitali- ja europaikkataistelussa pelataan kaksinkertainen sarja, joten erojakin voi vielä syntyä ja niitä voi ottaa kiinni. Häntäpäässä on jo pudotuspeli alkanut.

Panu Markkanen