
Bundesliiga päättyi lauantaina. Mestaruuden oli jo aikaa sitten varmistanut Bayern München, joka palasi valtaan. Harry Kane nappasi Bayernin riveissä sarjan maalikuninkuuden, mutta mikä tärkeämpää, hän voitti uransa ensimmäisen pokaalin.
Bayer Leverkusen pelasi erinomaisen kauden ja oli ylivoimaisesti toinen. Kolmanneksi tuli Eintracht Frankfurt, joten mitään suuria yllätyksiä ei kolmen kärkijoukkueen osalta nähty. Mutta neljänneksi sijoittui Borussia Dortmund – ennen kauden alkua tämä ei olisi yllättänyt ketään, sillä Dortmund on kestomenestyjä, suurseura ja vakiokävijä Mestarien liigassa. Vielä maaliskuussa tätä sijoitusta pidettiin mahdottomana.
Dormund pelasi erinomaisesti Mestarien liigassa, mutta surkeasti Bundesliigassa. Kunnes joukkue sai ryhtiliikkeen päälle, mahdollisesti valmentajavaihdoksen myötä. Dortmund nimesi piiskurina tunnetun ja kauhua herättävän Niko Kovacin. Kovacin valmennusuralla on suuria menestyksiä ja suuria epäonnistumisia – johtuen särmikkäästä persoonasta.
Nyt valinta meni täysin nappiin. Dortmund lopetti velttoilun ja alkoi pelaamaan tasollaan, ajoittain jopa yli tasonsa. Kun kahdeksan kierrosta oli jäljellä, Dortmundin sijoitus oli 11. ja piste-eroa aika lailla kilpailijoihin. Tuosta lähti käyntiin ihmeellinen putki: viimeisestä kahdeksasta ottelusta Dortmund voitti seitsemän ja pelasi kerran tasan.
Tästä huolimatta nelossija ja paikka ensi kauden Mestarien liigassa ei ollut omissa käsissä. Erinomaisen kauden pelannut SC Freiburg oli etulyöntiasemassa. Mikäli joukkue olisi voittanut ilman panosta pelanneen Frankfurtin vieraissa, Freiburgissa juhlittaisiin nyt paikkaa Mestarien liigassa. Herkkupala oli jo huulilla, mutta se vedettiin tylysti pois – Frankfurt voitti 3-1 ja kun Dortmund hoiteli viimeisenkin leiviskänsä tyylillä kukistamalla Holstein Kielin kotonaan 3-0, eroa syntyi lopulta kaksi pistettä Dormundin hyväksi ja legendaarisen ”Keltaisen seinän” iloksi.
Freiburgille jäi lopulta jonkinlainen lohtu ensi kauden Eurooppa-Liigan paikasta. Jonkin ajan kuluttua tämä voi jollain tasolla lohduttaa, mutta ei juuri nyt. Haave Mestarien liigasta romuttui pala palalta ja lopulta kuihtui kasaan.
Suomalaisista Lukas Hradecky sijoittui Leverkusenin kanssa toiseksi ja on mukana ensikin kaudella Mestarien liigassa, tosin uudessa komennossa Xabi Alonson nostettua kytkintä. Aika paljon uusia kasvoja on myös luvassa, sillä useampi Leverkusenin pelaaja on vaihtamassa maisemaa ja pulskistamassa samalla seuran kassaa.
Fredrik Jensen sanoi mitä suurimmalla todennäköisyydellä hyvästit Augsburgille. Arvioiden mukaan Jensen vaihtaa seuraa päättyneen kauden jälkeen. Mikäli peli jäi viimeiseksi, tuli jäähyväisottelusta tappio ja tilille kymmenen minuuttia Bundesliigajalkapalloa. Huuhkajavalmentaja Jacob Friisin entinen työnantaja päätti kautensa sijalla 12. Tulos oli tyydyttävä ja melkoisen tuttu keskitason joukkueena tunnetulle seuralle.
Bundesliigasta putosivat Bochum ja Holstein Kiel. Heidenheim karsii vielä sarjapaikastaan.