Huuhkajien hyökkääjä Benjamin Källman jatkaa uraansa Saksassa. 2. Bundesliigassa yhdeksänneksi tällä kaudella sijoittuneen Hannover 96:n riveissä. Hannover julkisti tiistaina solmineensa Källmanin kanssa kolmevuotisen sopimuksen. Källman siirtyy Saksaan vapaalla siirrolla hänen sopimuksensa päättyessä tämän kauden jälkeen puolalaisen Cracovian kanssa.

Källman on tehnyt tällä kaudella ennen Ekstraklasan päätöskierrosta 18 maalia ja sijoittunee sarjan maalipörssissä kolmanneksi. Suomalainen hyökkääjä oli siis tuollaisella sijalla kovan eurooppalaisen sarjan maalipörssissä. Sellaisen sarjan, jonka suurimmat seurat ovat pelanneet säännöllisesti eurocupien lohko- ja nykyään liigavaiheissa. Källmanin maalit tuossa liigassa ovat kovaa valuuttaa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Onnea Källmanille tästä, siirto on askel uralla eteenpäin. Hän siirtyy yhteen Euroopan kovimmista jalkapallomaista. Hannover pelasi Bundesliigassa viimeksi kaudet 2002-16 ja 2017-19, ja sen uumoillaan joka kausi taistelevan jonkinlaisten mahdollisuuksien mukaan noususta. Tällä kaudella nousu jäi kahdeksan ja nousukarsinta seitsemän pisteen päähän.

Ruotsissa mahtaa harmittaa

Källman oli talvella ja keväällä Djurgårdenin kiikarissa. Tukholman suurseura on aloittanut kautensa todella mollivoittoisesti. Yhdeksän ottelua ovat tuottaneet 11 pistettä ja sijan 11. Allsvenskan on 16 joukkueen sarja, ja sijalta 14 joutuu karsimaan. Karsijan paikalla oleva Sirius on vain kahden pisteen päässä Djurgårdenista.

Tukholmalaiset ovat pelanneet ottelun vähemmän kuin yhtä lukuun ottamatta kaikki muut joukkueet, ja voitto rästiottelu Brommapojkarnaa vastaan nostaisi saldon 14 pisteeseen, mutta silloinkin se olisi sarjakärjestä yhdeksän pisteen päässä.

Djurgården on hävinnyt kaksi edellistä otteluaan sarjaa johtavalle Mjällbylle 1-3 ja kakkosena olevalle Elfsborgille 0-4. Se on tehnyt vain kuusi maalia, eli vähiten ottelua kohden koko Allsvenskanissa.

– Meillä on ollut myös paljon sellaisia tilanteita, että on ollut hyviä paikkoja murtautua, mutta juuri viimeisissä syötöissä ennen maalintekopaikkoja tai viimeisissä ratkaisuissa on ollut parantamisen varaa, totesi tappioita edeltäneessä IFK Göteborg -ottelussa maalin tehnyt Santeri Haarala Kymppipaikalle Elfsborg-tappion jälkeen.

Viimeisissä ratkaisuissa. Siis viimeistelyssä.

Raha esti siirron

Päävalmentaja Jani Honkavaara myönsi, että kontaktit Djurgårdenin ja Källmanin välillä olivat olemassa.

– Olen puhunut hänen kanssaan. Tunnen hänet. Mutta hän on ”out of our league.” Hän olisi voinut olla juuri sen tyyppinen pelaaja, jonka haluamme joukkueeseen, hän sanoi Fotbollskanalenille.

Raha tuli hankinnan tielle. Honkavaara kertoi, että seurassa oltiin ”menty shokkiin” siitä, miten kovaa palkkaa Källman oli pyytänyt.

Ei olisi pitänyt mennä. Köyhän ei kannata ostaa halpaa, eikä hyvää ja halpaa ole olemassakaan. Ei Djurgården köyhä seura ole, mutta ei rikkainkaan ostelija jalkapallon kansainvälisillä siirtomarkkinoilla. Siksi nämä kaksi sananlaskua pätevät tähän tilanteeseen jonkinlaisena ohjenuorana Djurgårdenille.

Honkavaara vielä kertoi, että Källman olisi itse ollut kiinnostunut tulemaan Djurgårdeniin. Fotbollsdirektin mukaan Källmanin palkkapyyntö oli kuitenkin sellainen, että se olisi tehnyt suomalaisesta Allsvenskanin historian parhaiten palkatun pelaajan. Djurgården ei ollut tähän hyökkääjän pyytämällä summalla valmis.

Vertailun vuoksi: Djurgården hankki kevään siirtoikkunassa kyproslaisesta Ariksesta hyökkääjä Zakaria Sawon 1,4 miljoonalla eurolla. Sawo ei ole tehnyt tällä kaudella vielä maaliakaan.

Tarpeesta kertoo paljon viime ottelun jälkeinen kommentti.

– Pidimme palloa paljon ensimmäisellä puoliajalla ilman, että loimme mitään vaarallista yhtä paikkaa lukuun ottamatta, sadatteli Djurgårdenin kapteeni Jacob Une Aftonbladetille.

Djurgården voitti pallonhallinnan 70%-30%, mutta hävisi siis neljällä maalilla ja laukaukset maalia kohtikin 2-7.

Todellakin viimeistelijää olisi tarvittu. Mutta Källman ei nyt tule, eikä hänen olisi pitänytkään tulla aitoa markkinahintaansa halvemmalla. Hän pelaa uransa parasta vaihetta, eikä mikään ihme, että Saksassa kiinnostuttiin.

Ja kannattaa muistaa, että jos Källman olisi ruotsalainen, ei hänen olisi tarvinnut olla kiinnostunut tällaisen kauden jälkeen tulosta Djurgårdeniin. Mutta koska hän on suomalainen, oli Djurgårdenin mahdollista olla hänelle vaihtoehto. Vaihtoehto, johon Djurgårdenin olisi pitänyt tässä tilanteessa tarttua, vaikka se sitten olisikin maksanut palkkakuluina enemmän kuin sopimuksen tekeminen kenenkään pelaajan kanssa koko sarjan historiassa.

Panu Markkanen