KuPS osoitti viimeistään torstaina Tampereella, että joukkue on tuoreen Suomen mestaruutensa arvoinen. Joukkue näytti Konferenssiliigan ottelussa Slovan Bratislavaa vastaan, että mitä kovempi vastustaja, sitä enemmän joukkue saa itsestään irti. Veikkausliigassa KuPS oli armoton muita Mestaruussarjan joukkueita vastaan – paitsi Ilvestä – ja Konferenssiliigassa on tahti sama.

KuPS:n kaksi ensimmäistä ottelua menivät odotuksia heikommin, ennakolta heikompia vastaan. Avauspelistä tuli tasapeli, toisesta ottelusta samoin. Nyt kun tuli vastaan Slovan Bratislava, vahvaksi tiedetty slovakialaisryhmä, KuPS oli kuin uusi joukkue. Joukkue pelasi suorastaan loistavasti ja teki upeita maaleja. Voitto maalein 3-1 oli makea, upea ja ansaittu.

Voitto kartutti myös KuPS:n kassaa mukavasti. Tili oli jo ennen torstaita pulska, mutta nyt kilahti jälleen kassaan kiva potti kahisevaa. Tietysti iso osa menee kuluihin ja pelaajien bonuksiin, mutta kyllä viivan allekin jää aina jotain. Tälle tulolle on varmasti käyttöä, sillä jos KuPS haluaa pitää kauden jälkeen sopimuksettomaan tilaan jäävät pelaajansa, pitää tarjousten olla kohdallaan. Tai sitten kukkaroa pitää käyttää uusien kasvojen hankkimiseen.

Tällaiset pelit tietysti avaavat ovia pelaajamarkkinoilla. Tiettyä vetovoimaa tulee, kun ensikin kaudella on edessä oikopolku euro-ottelujen jatkopeleihin. HJK on ollut jo pitkään ”se” seura, joka Suomesta tunnetaan, mutta KuPS:n tämän kauden tekemisten kautta sen arvo kansainvälisillä markkinoilla on kasvanut rajusti.

Eikä sekään vähennä kiinnostusta, että Matias Siltasen siirron myötä herätyskellot ovat muualla soineet. Otto Ruoppi on menossa samaan junaan ja Samuli Miettisen lähtö on käytännössä varma. Ruopista tulee hyvä hinta, mutta Miettinen lähtee sopimuksettomana pelaajana. Sekään ei liiemmälti haittaa, sillä KuPS:n tekemisiä seurataan nyt muualla huomattavasti enemmän kuin vuosi sitten.

Wiss-kysymys puhuttaa yhä

KuPS:n päävalmentaja Jarkko Wiss on tehnyt loistavaa työtä. Wiss tunnettiin aiemmin valmentajana, joka hoiti käytännössä kaiken itse. Päivitetty versio Wissistä on jakanut vastuuta laajasti omalle valmennustiimilleen. Tätä ratkaisua on jopa kritisoitu, mutta lopputulos on tukkinut nekin suut. Kun vielä muistetaan, että etenkin Ilveksen aikana Wiss oli valmentajatehtäviensä lisäksi käytännössä urheilutoimenjohtaja, joka löysi pelaajat ja hankki heidät joukkueeseen, on tämäkin seikka Wissin historiasta satanut KuPS:n laariin.

KuPS:n joukkueessa on useitakin pelaajia, joihin muut eivät luottaneet tai muut eivät nähneet heissä mitään erityistä. Mohamed Toure on tästä paras esimerkki. Hän muuttui KuPS:ssa TPS:n ylijäämästä Veikkausliigatähdeksi ja sitä myötä erittäin potentiaaliseksi kauppatavaraksi.

KuPS:n omistaja Ari Lahdella on nyt oivallinen sauma ylittää jopa Jaron suoritus olla jatkamatta Niklas Vidjeskogin sopimusta. Jos Lahti ei Wissin pestiä jatka, on kyseessä yksi suomalaisen jalkapallohistorian omituisimmista päätöksistä.

Jatkoon?

KuPS ilmoittautui nyt vakavasti taistelemaan pudotuspelipaikasta Konferenssiliigassa. Jos näin kävisi, olisi mielenkiintoista nähdä, ketkä ensi vuoden puolella pelaavat. Kuinka moni on lähtenyt seuraavassa siirtoikkunassa tai kuinka moni on tehnyt sopimuksen muualle? Ja kuka valmentaa?

Jos näin hienosti kävisi, voisi hyvin kysellä kokemuksia KuPS:n edelliseltä mestarivalmentajalta Jani Honkavaaralta. Hän meni vastaavaan tilanteeseen Djurgårdenin päävalmentajana. Honkavaaralla tämä meni hyvin, mutta mikään itsestäänselvyys asia ei ole.

Mutta nuo ”murheet” ovat vielä kolmen ottelun päässä. KuPS:lla on vielä yksi ”kotiottelu” Tampereella, johon toivon mukaan löytää enemmän väkeä kuin torstain lukema 2800. Nyt kannattaa oikeasti hypätä KuPS:n bandwagoniin, kannatti sitten mitä tahansa joukkuetta. KuPS:n menestys sataa nimittäin suomalaisen jalkapallon laariin, niin välillisesti kuin myös taloudellisesti solidaarisuusrahojen myötä.

KuPS on tällä hetkellä suomalaisen jalkapallon valtias. Heiltähän tämä käy.

Näkökulma: Panu Markkanen