Kymppipaikan asiantuntija ja entinen huippuammattilainen, Antti Niemi, nosti juontamassani Atleetin ”Kuningaslaji”-podcastissa yhden hieman tuntemattomamman suomalaisammattilaisen nimen pöytään. Tuntemattomamman siksi, että hän päässyt kehittymään hieman tutkan alla merkittäväksi keskikenttäpelaajaksi.
Miehen nimi on Juho Kilo. Nuorena poikana hänet noteerattiin kovaksi lahjakkuudeksi. Noteeraus tapahtui myös ulkomailla ja KäPan kasvatin maisemat vaihtuivat Hampuriin jo varhain. HSV:n akatemiassa meni vuosia, mutta läpimurtoa ei tapahtunut. Sitten Juho Kilo neuvonantajineen teki loistavaksi osoittautuneen päätöksen: hän siirtyi Veikkausliigaan ja FC Hakaan.
Haka ei suinkaan ollut ensimmäinen vaihtoehto. Kilo kävi näytillä muuallakin, mutta isommissa seuroissa ei kiinnostusta ollut riittävästi. Hakassa oli. Kilo tuli tietyllä tavalla puskista, valtasi talven otteluissa keskikenttäpelaajan vakiopaikan ja nousi kauden 2024 aikana yhdeksi koko sarjan parhaista keskikenttäpelaajista. Otteet olivat niin hyvät, että torihuhujen mukaan HJK halusi ostaa Kilon Hakasta, mutta pyyntö ja halukkuus eivät kohdanneet. Samojen huhujen mukaan Klubissa todettiin, että ”otetaan sitten mies kauden jälkeen ilmaiseksi”.
Tämä jäi kuitenkin haaveeksi, sillä Haka myi Kilon kesken kautta Hollantiin ja ADO Den Haagiin. Kaupasta huolimatta, Haka selvisi kuuden parhaan joukkoon sarjassa ja Kilo sai taas lentävän lähdön Hollantiin. Vastuuta Hollannin toiseksi korkeimmalla sarjatasolla tuli heti. Avauskausi päättyi niukasti siihen, ettei nousua tullut, mutta Kilolle kausi oli menestys.
Lopulta tämä oli vain alkusoittoa. Tiistaina ADO Den Haag varmisti sarjanousunsa Hollannin pääsarjaan ja Kilo pelasi luonnollisesti täydet minuutit. Kuten aina terveenä ollessaan. Niemi kertoi podcastissa seuranneensa Kiloa ja hän muistutti, että Kilo voitti koko sarjan syöttötilaston omille ja pelasi ottelusta toiseen Niemen mukaan man of the match-tason otteluja. ”Tätä pelaajaa kannattaa seurata tosi tarkasti”, oli Niemen sitaatti. Eikä tämä ollut kaukaa haettu, sillä siirtospekulaatioissa Juho Kilon nimi on vilahdellut tasaisesti – eikä määränpäänä niissä ole enää juuri sarjanousunsa varmistanut joukkue.
Kilosta ei suuri yleisö tiennyt juuri mitään, kun hän Valkeakoskelle tuli. Poikien maaotteluita on jonkin verran, 21-vuotiaissa hän on myös esiintynyt. Mutta esimerkiksi edellisissä Pikkuhuuhkajien karsinnoissa Kilolla ei ollut roolia eikä häntä juurikaan missään vaadittu edes harkittavaksi Pikkuhuuhkajien lopputurnaukseen. Toisaalta sen Pikkuhuuhkaja-joukkueen keskikentän keskusta oli todella vahva, mutta silti. Harvemmin noin vahvan kauden ulkomailla pelannut pelaajaa jää käytännössä spekulaatioiden ulkopuolelle.
Eikä kukaan ole vaatinut Jacob Friisiäkään valitsemaan Kiloa joukkueeseen. Sinänsä sama tilanne kuin Pikkuhuuhkajissa, keskikentän keskusta on Huuhkajissakin hyvin miehitetty. Mutta todennäköisesti nimi on ainakin harsoisesti alleviivattu Friisinkin listoilla, sillä Hollannin nousijajoukkueen ehdotonta avainpelaajaa ei kannata jättää seuraamatta. Jos tahti jatkuu samana ensi kaudella pääsarjassa, tilanne voi olla aivan toinen.
Suomessakin uutisoitiin ADO Den Haagin noususta, mutta lähinnä keväällä hyvin vaihtelevasti peliaikaa saaneen Diogo Tomasin kautta. ”Dillu” otti omaan tyyliinsä kaiken ilon irti juhlimalla värikkäästi nousun varmistamista. Tomasin rooli oli varmasti merkittävä pelaajiston isovelihahmona, kuten hän Kymppipaikan haastattelussakin itse totesi, ja ilonhan Tomas on aina osannut ottaa täysin palkein irti.
Jos nousua olisi lähestytty otsikkotasolla urheilullisen panoksen kautta, Juho Kilo olisi ollut se, jonka nimi olisi pitänyt olla niissä alleviivattuna.
Antti Niemeä kompaten – tätä pelaajaa kannattaa seurata tarkasti.
Panu Markkanen