
HJK ja Gnistan tulevat lähiaikoina herättämään tosissaan pääkaupunkiseudun median. Kumpikin on aloittanut kautensa kahdella tappiolla – kuten kolmantena seurana AC Oulu. Seuraavaksi pelataankin sitten Helsingin herruudesta sekä siitä, kumpi pääsee nollakerhosta pois. Mahdollisesti toki kumpikin, mutta ottelun kattaus on jo nyt huumaavan kova ja panokset massiiviset.
Jo ennen kauden alkua moni laittoi kalenteriin päivämäärän 22. huhtikuuta, kun otteluohjelmassa komeili ensimmäinen HJK:n ja Gnistanin välinen kamppailu. Tuskin koskaan on mahdollisuus nähdä yhtä monta pelattua A-maaottelua samaan aikaan kentällä kuin tuolloin. Yhteensä joukkueen pelaajilla on 397 A-maaottelua puhumattakaan nuorisomaaotteluista.
Jos lukemaan lisätään vielä taustat, HJK:n valmennuskuntaan kuuluvat Antti Niemi ja Mikael Forssell sekä aitiossa ottelua seuraava toimitusjohtaja Aki Riihilahti nostavat kokonaismäärän lukemaan 620.
Lukuun voidaan vielä lisätä seitsemän vuotta Huuhkajissa toimineen Toni Korkeakunnaksen luvut sekä nykyäänkin Huuhkajien fyysisenä valmentajana vaikuttavan Joni Ruuskasen vuodet, ja päästään huumaavaan lukuun. Kaikki nämä henkilöt ovat omalla tavallaan vaikuttamassa Bolt-areenan kauden avausottelussa.
Se peli on vastoin odotuksia jumbofinaali. HJK oli todella monien papereissa mestarisuosikki, Gnistan mitalikandidaatti. Pitää tietysti muistaa, että kumpikin on pelannut molemmat ottelunsa vieraskentällä. HJK pääsee nyt kotiin, Gnistan ei. Joka tapauksessa ottelulla on järkyttävä panos, sillä kummankin on palattava raiteilleen. Muuten etumatkaa tulee kirittäväksi paljon. Jo nyt HJK on kuusi pistettä toista suurinta mestarisuosikkia, Ilvestä, perässä. Gnistanin lähtökohtaan vaikuttaa myös se, että HJK-ottelun jälkeen seuraavaksi on vastassa hallitseva mestari KuPS…. Tosin omassa kotiavauksessa, mutta silti.
Hostikan typeryys ratkaisi Seinäjoella
HJK:n peli ei ole ollut niin kauheaa kuin tulokset ovat näyttäneet. Ilvestä vastaan Klubi oli ottelun alun loistava, mutta sitten peli kääntyi. Seinäjoella HJK hallitsi tapahtumia Santeri Hostikan umpityperään punaiseen korttiin asti. Sen sijaan Gnistan on hämmentävissä vaikeuksissa molemmissa päissä kenttää. Kaksi ottelua ja kuusi päästettyä maalia ei juurikaan puolustusta imartele. Eikä hyökkäyspäässäkään tapahdu niitä asioita, joita nimivahvalta joukkueelta on odotettu.
Tuleva peli on todellinen painepeli kummallekin. Jos joukkueiden edustajat juttelevat ennen ottelua, että ”yksi peli muiden joukossa” tai ”emme tunne paineita”, puhuvat he suoraan sanoen täyttä roskaa. Vaikka kumpikin olisi voittanut molemmat ottelunsa, derby olisi ollut jotain muuta kuin tavallinen peruspeli. Tässä tilanteessa, kun helsinkiläiset ovat tällä kaudella hävinneet neljä ottelua neljästä, paineet ovat olemassa.
Tietysti enemmän Klubilla, koska joukkue taivaltaa ennätyksellisessä tappioputkessa. Veikkausliigassa on nyt tullut viidessä ottelussa putkeen nenään ja sillä joukkue sivuaa 50 vuoden takaista ”seuraennätystä”. Voitottomia otteluja on seitsemän putkeen. Jo SJK-tappion jälkeen veitsiä alettiin jo mediassa teroitella ja niillä on jo kutiteltu selkää – jos HJK häviää Gnistanille, alkavat puukot työntyä aika paljon syvemmälle.
Edessä on siis yksi koko kauden kohokohtia, jo kolmannella kierroksella. Harvoin, jos koskaan, tässä vaiheessa sarjaa on yhtä massiivista ottelua ollut kuin 22. huhtikuuta Töölössä.
Lista joukkueiden pelaajien A-maaotteluista:
HJK:
Teemu Pukki 129
Alexander Ring 44
Daniel O´Shaughnessy 23
Lucas Lingman 11
Santeri Hostikka 6
Miska Ylitolva 2
Gnistan:
Roman Eremenko 73
Jukka Raitala 64
Juhani Ojala 32
Tim Väyrynen 13
HJK:n taustat:
Mikael Forssell 87
Aki Riihilahti 69
Antti Niemi 67
Lisäksi Toni Korkeakunnas, Joni Ruuskanen ja Niemi ovat toimineet vuosia Huuhkajien taustatiimissä.