PK-35 Vantaa palasi voittojen tielle kaatamalla FC Hongan 2-1. Honka meni ottelussa johtoon Linda Lindqvistin maalilla, mutta vantaalaiset nousivat rinnalle ja ohi espoolaisten mustan pariminuuttisen aikana. Ensin Ulla Matikainen viimeisteli harmikseen oman maalin ja heti seuraavalla minuutilla Anu Hoffren aiheutti rangaistuspotkun ja tekosestaan punaisen kortin. Seuranneen rankkarin iski verkkoon Heidi Kivelä.

ÅU ei antanut TPS:lle mahdollisuuksia, vaan voitti vieraskentällä selvästi 6-1. Manya Makoski näytti miksi hänet valittiin Naisten Liigan kesäkuun pelaajaksi viimeistelemällä hattutempun ja muista maaleista vastasivat Pille Raadik, Adelina Engman sekä Hayley Lauder. Turkulaisten ainokaisesta vastasi Tiina Vatanen. HJK haki voiton Kuopiosta Marianne Tolvasen maalilla.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Ilves emännöi NiceFutista jumbofinaalissa ja porilaiset nousivat Ilveksen kanssa tasapisteisiin voittamalla Biodun Obenden maalilla. Voitto oli porilaisille ensimmäinen kahdeksaan otteluun. Kokkola F10 haki Oulusta tärkeät pisteet kaatamalla ONS:n 2-0. Hanne Ojanperä vei kokkolalaiset johtoon ja Jenna Vääräniemi osui harmittavasti omaan maaliin.

Sarjassa PK-35 Vantaa piti eron takana tulevaan Åland Unitediin neljässä pisteessä, mutta vantaalaisilla on yksi peli vähemmän pelattuna. HJK nousi Hongan ohi kolmanneksi. NiceFutis nousi Ilveksen ohi jättäen tamperelaiset jumboksi, mutta molemmilla on koossa kahdeksan pistettä.

Naisten liiga jatkuu taas lauantaina pelattavalla täydellä kierroksella. Ennakolta suurimmat mielenkiinnon kohteet ovat Åland Unitedin ja FC Hongan välinen kärkiottelu sekä TPS:n ja Ilveksen häntäpään kahina.

Naisten Liiga keskiviikkona:

TPS-Åland United 1-6 (0-2)

PK-35 Vantaa-FC Honka 2-1 (2-1)

Pallokissat-HJK 0-1 (0-1)

ONS-Kokkola F10 0-1 (0-1)

Ilves-NiceFutis 0-1 (0-1)