Lahti ja Ikäläinen seuraavat näin jo aiemmin sopimuksen tehneen Risto Vihisen tavoin valmentaja Samuli Laitilaa NoPS:sta. Molemmat pelurit edustavat tamperelaista 87-ikäluokkaa.

Kimmo Lahti on TPV:n oma kasvatti, joka on pelannut seurassa viimeksi A-pojissa kaudella 2006. Tämän jälkeen hän on pelannut suurimmaksi osaksi Kolmosessa, ensin FC Tigersin ja viimeksi NoPS:n joukkueessa. Vasemman laidan erikoismies pystyy pelaamaan niin laiturina kuin puolustajana.

Joni Ikäläinen on kasvanut puolestaan naapuriseura Ilveksessä, ja aikuisiällä pelannut NoPS:n lisäksi TKT:ssa, jossa tilille tuli myös Kakkosen otteluita. Ikäläinen on hyökkäyspään yleismies, joka voi pelata kärjessä tai keskikentällä hyökkäävässä roolissa.

TPV:lla on näiden sopimusten myötä riveissään 21 sopimuspelaajaa.

Lähde: www.tpv.fi