– Juha pärjäsi keskikentällä aivan loistavasti. Tästä voi jokainen vetää omat johtopäätöksensä, SalPan päävalmentaja Kari Hagelberg murjaisee SalPan sivuilla.

SalPan pelaajatilanteesta voi siis repiä jo huumoriakin, mutta luonnollisestikaan asioiden tola ei päävalmentajaa paljoa naurata.

– Enpä ole tällaista tilannetta valmentajaurallani aiemmin kokenut. Tarvitsemme kipeästi lisää pelaajia. Kunhan saamme loukkaantumislistan tyhjäksi ja pojille pelipaidat päälle, niin tilanne näyttää taas aivan hyvältä, mutta täytyy muistaa, että loukkaantumisia ja pelikieltoja tulee väistämättä myös kauden aikana, Hagelberg toteaa.

Sairastuvalla olevista Antti Muuriaisniemi parantelee jalkapöytäänsä ja tilannetta seurataan viikko kerrallaan. Juhani Pärtyn kantapään pitäisi parantua viikon, kahden aikana. Santeri Aaltosella on jo aiemmin loukkaantuneen ranteen lisäksi nyt ongelmia myös polven kanssa. Santeri pääsee mukaan kevyeen harjoitteluun vasta näinä päivinä.

Jussi Haijanen, Jaakko Hietarinta ja Markus Mustonen olivat puolestaan lauantaina perusflunssassa.

– Jos tästä nyt jotain positiivista hakee, niin nyt saatiin nuorille isoja minuutteja. Niklas Ahlqvist, Arttu Helenius ja Sami Lahtinen pelasivat hyvin ja näistä minuuteista on varmasti apua kauden aikana. Täytyy kuitenkin muistaa heidän olevan nuoria pelaajia ja olisi väärin heitä itseäänkin kohtaan odottaa heiltä mahdottomia heti Kakkosen tasolla, Hagelberg muistuttaa.

Lähde: www.salpajalkapallo.fi