Nousukarsintojen otteluparit arvotaan lauantaina Regions’ Cupin finaalin yhteydessä.
Itäisen lohkon ykköseksi pelasi ylivoimaisesti Atlantis FC. Putoajaksi on ratkennut Viikkarit, mutta toinen putoajan paikka on vielä auki. Sarjaa on vielä kaksi kierrosta pelaamatta ja peräti kuusi joukkuetta on viiden pisteen sisällä. Tällä hetkellä KuFu-98 on putoajan paikalla, mutta kuopiolaisten edellä on neljä joukkuetta vain kahden pisteen päässä. PKKU:kin tarvitsee vielä pisteitä varmistaakseen sarjapaikkansa, kun se on viisi pistettä KuFun edellä.
VIFK on sen sijaan läntisessä lohkossa ykkösjoukkue, vaikka ÅIFK:lla on vielä teoreettiset mahdollisuudet nousta vaasalaisten ohi. VIFK:lla on kuitenkin kuuden pisteen johto ja huomattavasti parempi maaliero. Sporting ja FC Hämeenlinna matkaavat kauden päätteeksi Kolmoseen.
Etelälohkossa EIF varmisti paikkansa nousukarsinnoissa viikonloppuna kasvattaen eron GrIFK:hon yhdeksään pisteeseen. FC Espoon tie vie Kolmoseen, mutta SoVo, Gnistan ja Pallohonka kamppailevat vielä säilymisestä sarjsasa. SoVo on tällä hetkellä putoajan paikalla, mutta eroa edellä oleviin on vain kolme pistettä. SoVo ja Pallohonka kohtaavat sunnuntaina ja jännitys saattaakin kestää aivan päätöskierrokselle saakka.
Pohjoislohkossa PS Kemi varmisti paikkansa nousukarsinnoissa viikonloppuna. OLS putoaa sarjaporrasta alemmas ja sama kohtalo odottaa PK-37:ää. JBK on niin ikään liipaisimella huonoimpana lohkojen kahdeksansien vertailussa ja se taistelee sarjapaikastaan etelälohkon kolmikon kanssa. JBK on tällä hetkellä vertailussa kolme pistettä Gnistania ja Pallohonkaa jäljessä.
Karsintapelit noususta pelataan 12. ja 18. lokakuuta. Otteluparien voittajat nousevat ensi kaudeksi Ykköseen. Nousukarsintojen arvonta on nähtävissä suorana lähetyksenä Huuhkaja-TV:llä lauantaina Regions’ Cupin finaalin puoliajalla noin kello 13.50.