Sekä Heinonen että Hertsi ovat olleet joukkueen harjoitusvahvuudessa koko talven ja esiintyneet myös harjoitusotteluissa, mutta sopimukset on sinetöity vasta nyt kevään lähestyessä. Puhalainen harjoitteli FC Lahden mukana talvikauden, mutta peliajan perässä siirtyi Kuusysiin. Mirko on esiintynyt Kyykän paidassa jo parissa harjoitusottelussa ja onhan seura hänelle tuttu jo juniorivuosilta.
Kuusysi saa myös nauttia “paluumuuttaja” Janne Leinon pelastuksista, kun liigaotteluissakin veräjänvartijana toiminut Leino kirjoitti kauden mittaisen sopimuksen. Kaksi kautta FC Lahden kirjoilla ollut pelaaja on monelle joukkueen jäsenelle tuttu mies jo City Starsin ajoilta, joten sopeutumisvaikeuksia ei ainakaan ole.
Kuusysin joukkue alkaa olla viimeistä silausta vaille valmis, kun sopimuksia on kasassa 23 kappaletta. Päävalmentaja Petri Järvisellä on tällä hetkellä käytettävissään 3 maalivahtia ja 20 kenttäpelaaja. Ensimmäistä kertaa joukkue on tosipaikassa lauantaina, kun Suomen Cup alkaa Kyykän osalta vierasottelulla HIFK 2:sta vastaan Sonera Stadiumilla.
Lähde: www.fckuusysi.fi