GBK:n valmennustiimi ja taustat jatkavat entisellä kokoonpanolla yhteisten tavoitteiden metsästämisessä. Ainoastaan huoltopuoli kaipaa vahvistusta, mikä on erittäin tärkeässä ja isossa roolissa koko edustuksen jokapäiväistä toimintaa ajatellen.
Myös pelaajatilanne näyttää hyvältä. Maalivahtiosaston on käytännössä kasassa ja kunnossa. Joukkueessa jatkavat Johannes Wentin ja Mathias Viitala. Lisäksi uusvanhana punaraitoihin siirtyy jälleen Valter Kangas. Myös taustalta on tulossa mukaan muitakin nuoria ja lupaavia veskareita (esim. Holm, Koivukoski jne.)
Kenttäpelaajien osalta on tilanne erittäin hyvällä mallilla. Sopimuspelaajina jatkavat Dima Aho, Wentin, Ville Huuhka, Aaro Hedman, Lukas Rasmus, Chris Corcoran, Lawrence Smith, Kim Ågren. Tulevasta kaudesta on myös sovittu myös seuraavien pelaajien kanssa: Petteri Jokihaara, Max Åström, Anton Johansson, Samuel Svenlin, Miika Hohenthal.
Lisäksi neuvotteluita on käyty/käydään Jussi Roikon, Tommi Halosen, Ville Jylhän ja Staffan Svenlinin kanssa.
Erityisen ilahduttavaa on myös ollut todeta ulkopuolisten / lähialueiden pelaajien kiinnostus joukkuetta kohtaan. Näiden palaajien kanssa käydään parhaillaan ja tullaan käymään neuvotteluja joulukuun aikana.
Muualle siirtyneitä tai lopettaneita on Teemu Parpala (pelaa ensi vuonna Kiistossa), Eetu Luokkala (satsaa yleisurheiuun), Misse Ebonque (siirtyi etelään), Ross Kelly (USA) sekä Joonas Myllymäen tilanne on vielä auki.
Harjoittelu on alkanut jo kuukauden lomailun jälkeen marraskuussa. Harjoitteluryhmään kuuluu viime vuoden edustusjoukkueen nuoret, reservijoukkueen pelajat sekä osa B-junioreista.
Lähde: www.gbk.fi