KILPAILUMÄÄRÄYSTEN RIKKOMINEN, ATLANTIS FC EDUSTUS
Päätös:
Kurinpitovaliokunta päätti määrätä Atlantis FC Edustukselle seuraavat rangaistukset:
– 9 (yhdeksän) pisteen pistemenetys rangaistusmääräysten 3.1 §:n g-kohdan mukaisesti.
– sakkoa 1.000 euroa rangaistusmääräysten 3.1 §:n d-kohdan mukaisesti.
Perustelut:
Kurinpitovaliokunta piti asiasta suullisen käsittelyn sen periaatteellisen luonteen takia ja kuuli Atlantis FC Edustuksen (jäljempänä Atlantis) edustajaa, joukkueenjohtaja Janne Wikmania sekä Palloliiton kilpailutoiminnan päällikköä ja lakimiestä Petteri Lindblomia. Päätöstä tehdessään kurinpitovaliokunnalla on ollut käytössään lisäksi Petteri Lindblomin tekemä raportti sekä Atlantiksen vastine.
Raportin mukaan Suomen Palloliitto alkoi 13.6. tarkastaa Miesten Kakkosen joukkueiden pelaajien pelaajastatuksia. Tällöin havaittiin, että Atlantiksen pelaajista vain kolmella oli riittävä pelaajastatus, joka on sopimuksellinen amatööri tai ammattilainen. Kaikki muut ovat pelanneet amatööreiksi rekisteröityneenä. Lisäksi 14.6. pelatun ottelun pöytäkirjassa oli pelaajastatukseltaan amatöörejä, jotka eivät pelanneet, mutta statuksen olisi tullut olla vähintään sopimuksellinen amatööri.
Palloliitto ilmoitti puutteellisuuksista samana päivänä Atlantikselle ja pyysi selvitystä ja asian välitöntä hoitamista, koska seuraava ottelu oli jo 14.6. Seuraa on tämän jälkeen ohjeistettu, miten rekisteröinnissä tulee toimia ja useimpien pelaajien kohdalla asia on edennyt. Palloliitto on nähnyt rekisteriin liitettyjen dokumenttien perusteella pelaajien sopimusehdot, kansallisuudet ja mahdolliset oleskeluluvat. Palloliitto on huomannut, että otteluissa on pelannut pelaajia, joiden reki-teröintiä ei olisi hyväksytty, koska heiltä puuttuu oleskelulupa, pelaajasopimus on tehty väärän seuran kanssa tai pelaajan kansalaisuudeksi on merkitty seuran toimesta Suomi, vaikka henkilökortista näkee, että kansallisuus ei ole Suomi.
Amatööriksi rekisteröinti on estänyt pelaajien sopimusten ja oleskelulupien sekä henkilökorttien tutkimisen ja hyväksymisen. Rekisteröityminen amatööriksi mak-saa huomattavasti vähemmän kuin rekisteröityminen sopimukselliseksi amatööriksi tai ammattilaiseksi.
Atlantiksen mukaan useiden pelaajien kohdalla merkintä on ollut amatööri, koska lisenssin ostohetkellä ei ole ollut voimassaolevaa sopimusta tai maksuhetkellä ei ole ollut sopimusta. Yhden pelaajan kohdalla oli vahingossa laitettu viimevuotinen sopimus, jolloin hän pelasi sisarseurassa. Yhden pelaajan kohdalla kansalaisuus oli valmiina järjestelmässä. Joidenkin pelaajien kohdalla kansalaisuus on todistettu Palloliittoon. Yhden pelaajan kohdalla Maahanmuuttovirasto oli kertonut, että alle 90 vuorokauden sopimuksiin ei tarvitse hankkia oleskelulupaa. Osalla pelaajista ei ole Atlantiksen mukaan sopimusta, koska he eivät pelaa Miesten Kakkosessa, vaan ovat juniori/Akatemia-pelaajia, joita on otettu penkille motivoinnin takia.
Vastineen mukaan laiminlyönnit eivät ole tarkoituksellisia, vaan johtuvat suurelta osin tietämättömyydestä uuden järjestelmän toiminnollisuuksista. Atlantis kertoo, että kirjaamisessa on ollut toiminnollisia epäkohtia. Joidenkin pelaajien kohdalla uusi kirjaamismaksu on maksettu.
Kilpailumääräysten 3 §:n b-kohdan mukaan pelaaja on amatööri, jos hän ei ole määräysten määritelmien mukaan ammattilainen tai sopimuksellinen amatööri.
Kilpailumääräysten 3 §:n c-kohdan mukaan pelaaja on ammattilainen, kun hän pelikauden aikana täyttää vähintään 16 vuotta, ja hän saa tai tulee saamaan jalkapallon pelaamisesta pelikaudessa yli 2.000 euroa veronalaista tuloa, ja joka pelaa miesten kolmessa ylimmässä sarjassa tai naisten kahdessa ylimmässä sarjassa. Veronalaiseksi tuloksi ei tässä kohtaa huomioida erilaisia bonusehtoja ja muita vastaavia tulevaisuudessa selviäviä maksuja.
Kilpailumääräysten 3 §:n v-kohdan mukaan sopimuksellinen amatööri on pelaaja, joka saa jalkapallon pelaamisesta pelikaudessa enintään 2.000 euroa veronalaista tuloa, mutta jolla on näiden määräysten 9 §:n 1-kohdan mukaan oltava pelaa-jasopimus ja joka pelaa miesten kolmessa ylimmässä sarjassa tai naisten kahdessa ylimmässä sarjassa. Veronalaiseksi tuloksi ei tässä kohtaa huomioida erilaisia bonusehtoja ja muita vastaavia tulevaisuudessa selviäviä maksuja.
Kilpailumääräysten 9 §:n 1-kohdan mukaan ammattilaisella ja sopimuksellisella amatöörillä tulee olla aina kirjallinen, liittohallituksen hyväksymän mallin mukainen pelaajasopimus. Seurat liittävät sopimukset pelaajarekisteriin vuosittain pelaajaa rekisteröitäessä. Pelaajasopimus pitää olla pelaajan ensimmäisestä pelistä lähtien kaikilla seuran pelaajilla.
Kilpailumääräysten 10 §:n mukaan ei EU-pelaajaksi lasketaan pelaaja, jonka kansalaisuus ei ole EU:n tai ETA:n jäsenvaltion tai Sveitsin. Voidakseen pelata Miesten Kakkosessa ei EU-pelaajan on muun muassa esitettävä oleskelulupa ennen kuin hänet voidaan rekisteröidä. Harkinnan mukaan jo hakemus oleskeluluvan saamiseksi voidaan hyväksyä.
Kilpailumääräysten 12 §:n 6-kohdan mukaan pelaajan edustusoikeus siirtyy uuteen seuraan, kun uusi seura on saanut edustusoikeuden entiseltä seuralta ja pelaajastatuksen/iän mukainen edustusoikeuden rekisteröintimaksu on maksettu. Siirtopyyntö on tehtävä ennen siirtoikkunan sulkeutumista ja rekisteröintimaksu on maksettava ennen ensimmäistä peliä uudessa seurassa. Kansainvälisen edustusoikeuden rekisteröintimaksu suoritetaan aina liiton tilille.
Määräysten 12 §:n 7-kohdan mukaan mikäli pelaajan pelaajastatus muutetaan kauden aikana saman seuran sisällä amatööristä sopimukselliseksi amatööriksi tai ammattilaiseksi, tai sopimuksellisesta amatööristä ammattilaiseksi, pitää maksaa uuden pelaajastatuksen mukainen rekisteröintimaksu.
Kurinpitovaliokunnan näkemyksen mukaan raportissa mainitut epäselvyydet pitävät paikkaansa, lukuun ottamatta pelaajia Chit, Virolainen ja Ruka, jotka ovat suomalaisia. Pelaajastatukset on rekisteröity 23 pelaajan kohdalla väärin, joista 17 pelaajaa on pelannut, kuusi pelaajaa on ollut merkittynä pöytäkirjaan, mutta eivät ole pelanneet ja kahdella pelaajalla ei ole ollut oleskelulupaa. Seuran tulee laittaa pelaajalta se henkilöllisyystodistus, jonka kansalaisuuden haluaa osoittaa. Amatööreiksi merkityistä henkilöistä kaksi olisi ollut ammattilaisia ja muut sopimuksellisia amatöörejä.
Kurinpitovaliokunta toteaa, että seuran olisi tullut olla yhteydessä Palloliittoon, joka on kilpailun eli miesten II-divisioonan kilpailunjärjestäjä, eikä Maahanmuuttovirastoon, sillä 90 päivän sääntö ei koske Palloliiton määräyksiä. Määräykset edellyttävät oleskelulupaa, mutta Palloliiton oman harkinnan mukaan myös hakemus oleskeluluvasta on ollut riittävä, jos Palloliitto on voinut siitä nähdä, että oleskelulupa voidaan saada.
Atlantiksella ei ole yhtään työntekijää. Selvitykset ja tiedot Palloliitolle on antanut joukkueenjohtaja, joka ei ole seuran hallituksessa. Atlantiksen edustaja vetosi suullisessa kuulemisessa siihen, että seura on pieni eikä siellä ole selkeää roolituksen jakoa. Atlantiksen edustaja on kuitenkin todennut, että on ollut läsnä kilpailujärjestäjän koulutuksessa, minkä lisäksi seuroja on muutoinkin tiedotettu kirjallisesti ja suullisesti. Seurat ovat saaneet tarvittaessa myös seurakohtaista neuvontaa.
Kurinpitovaliokunta toteaa, että Palloliiton kilpailumääräyksiä on selvästä piittaamattomuudesta jätetty noudattamatta. Palloliitosta olisi varmasti saanut koulutusta tarvittaessa. Muut seurat kolmessa ylimmässä sarjassa, yksittäisiä harvoja poikkeuksia lukuun ottamatta, ovat noudattaneet kilpailumääräyksiä tältä osin. Lisäksi seura on pelannut kolme viimeisintä kautta kakkosdivisioonassa, joten jonkinlainen asiantuntemus seuralla tulee olla näistä asioista.
Pelaajilla on ollut pelioikeus, sillä pelaajasopimus tai oleskelulupa ei ole edellytys pelioikeudelle. Kilpailumääräysten tarkoitus on kuitenkin myös pelaajan oikeuksien suojeleminen. Tällöin pystytään valvomaan pelaajien pelaajasopimuksia ja sitä, onko pelaajia, joiden pitää saada minimipalkkaa sekä sitä, että pelaajilla on oleskeluluvat.
Kurinpitovaliokunta lisäksi toteaa, että säästö seuralla on ollut vajaat 2.000 euroa ja luultavasti noin 3.000 euroa on jouduttu maksamaan oikean rekisteröinnin seurauksena. Rangaistusmääräysten 3.7 §:n mukaan eri rangaistuslajeja voidaan määrätä samanaikaisesti.
Kurinpitovaliokunta määrää pistemenetyksen lisäksi myös sakon Atlantikselle, sillä oikean pelaajastatuksen mukaisen maksun maksaminen ja asioiden oikealle tolalle saattaminen ei ole rangaistus.
Kurinpitovaliokunta vielä toteaa, että kyse ei ole kaksoisrangaistusluontoisesta (ns. ne bis in idem – sääntö) seuraamuksesta. Seuran johto vastaa toiminnasta ja hallituksen osalta seurassa on ollut piittaamattomuutta kilpailumääräyksistä. Rangaistus kohdistuu seuran hallituksen välinpitämättömyyteen sekä ammattitaidottomuuteen.
Valitusosoitus:
Rangaistusmääräysten 8 §:n mukaisesti rangaistulla on oikeus hakea muutosta tähän päätökseen valittamalla kirjallisesti Suomen Palloliiton valitusvaliokunnalle viikon kuluessa päätöksen tiedoksisaannista. Valitus voidaan toimittaa myös faksin tai sähköpostin välityksellä.