ÅU iski ONS:n verkkoon kuusi maalia Hayley Lauderin heiluttaessa verkkoja kolmasti. Samalla ÅU ohitti HJK:n vanhan ennätyksen tehden eniten maaleja Naisten Liigassa yhden kauden aikana. HJK iski 95 maalia ja ÅU:n uusi ennätyslukema on 98, kun vielä kolme kierrosta on pelaamatta.

Muissa otteluissa sarjakärki PK-35 Vantaa joutui tiukoille NiceFutiksen kanssa, mutta Elina Jatkolan maali kymmenen minuuttia ennen loppua piti vantaalaiset sarjataulukon kärjessä.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Putoamistaistelussa tilanne säilyi ennallaan, kun Ilves eikä TPS kyenneet käyttämään NiceFutiksen tappiota hyväkseen. Ilves hävisi Kokkola F10:n vieraana 2-5 ja TPS taipui kotonaan Pallokissoille 0-1.

Kierros saadaan päätökseen tiistaina, kun HJK ja FC Honka iskevät yhteen pronssitaistelussa.

PK-35 Vantaa johtaa sarjaa edelleen viiden pisteen erolla ahvenanmaalaisiin, mutta ÅU:lla on peli vähemmän pelattuna. Ilves pitää perää kaksi pistettä TPS:aa perässä. NiceFutis on neljä pistettä tamperelaisia edellä.

Naisten Liigan ottelut ja tilanne.