Valioliigan lopulliset ratkaisut lähestyvät. Viikonloppuna City hoiteli oman leiviskänsä helposti, Arsenal joutui tekemään täyden päivätyön West Hamin kaadossa. Putoamisviivalla huomio kiinnittyi West Hamin tappion jälkeen siihen, pystyykö Tottenham voittamaan kotonaan Leedsin. Ei pystynyt.
Kymppipaikan asiantuntija Antti Niemi ihmettelee, miten Spurs ei saanut tässä tilanteessa itsestään kaikkea irti.
– Tottenham on pelannut viime aikoina hyvin. Edellisessä ottelussa jopa erittäin hyvin. Nyt oli taas palattu aikaisempaan. He pääsivät johtoon, mutta eivät pystyneet mitenkään tappamaan peliä. Puolustuspään virhe johti tasoitukseen ja siihen, että Spursin kannattajat joutuvat syömään nitroja jatkossakin.
Kaikkihan on toki Spursin omissa käsissä. Miten näet loppuohjelman?
– Tottenhamin ohjelma ei ole missään tapauksessa helppo. Ensin on Chelsea vieraissa. Chelsean loppukausi on ollut kamala, lähes katastrofi. Tästä huolimatta kauden viimeinen kotiottelu sytyttää varmasti joukkueen pelaajat. Parhaimmillaan Chelsea voi oikeasti voittaa kenet tahansa, huonoimmillaan hävitä kenelle vain. Vastakkain ovat kaksi todella ailahtelevaa joukkuetta. Viimeisellä kierroksella Tottenhamilla on Everton kotonaan.
– West Ham matkustaa Newcastleen ja saumat pisteisiin on olemassa. Newcastlella ei ole mitään pelattavaa. Viimeisessä ottelussa he kohtaavat Leedsin kotona. Eli näkisin, että West Hamin loppuohjelma on helpompi. Kahden pisteen ero ei ole paljon, mutta periaatteessa tämä kuitenkin vaatii West Hamilta kaksi voittoa, jotta he voisivat säilyä.
Entäpä kärkipää. Mitä sanot siitä?
– City voitti ja nousi maalierossakin Arsenalin lähelle. Arsenal raapi lopulta aivan väkisin täyden pistepotin ja mestaruus on sitä kautta paljon lähempänä. City pelaa keskiviikkona Crystal Palacea vastaan kotonaan ja todennäköisesti voittaa. Sitten lähdetään kahdelle viimeisellä kierrokselle Arsenalin kahden pisteen etumatkan kanssa. Arsenalin pitäisi kompastua joko putoaja Burnleylle kotonaan tai panoksetta pelaavalle Crystal Palacelle vieraissa. Enkä siihen usko.
– City voi hyvin voittaa Palacen, Bournemouthin ja Aston Villan, mutta mestaruus vaatisi sen, että Arsenal pelaisi toisen peleistään tasan tai häviäisi. Jotenkin Arsenalilla tuntuu olevan tekemisessään rauha ja itseluottamus kohdallaan Mestarien liigan finaalipaikan ratkeamisen jälkeen. Pokaali on siis matkalla Emiratesille.