Suomalaisen jalkapalloilun legendoihin kuuluva Teemu Tainio on seurannut Suomessa päävalmentajana ja pelaajana edustamansa seuran – suomalaisen perinneseuran FC Hakan – vaikeaa kautta haikein mielin. Haka pelasi vaisun kauden ja putosi Veikkausliigasta Ykkösliigaan.
Tainio on pitänyt median suuntaan hiljaiseloa viime kuukaudet, mutta kokee Hakan putoamisen olevan avain, joka avaa paljon nähneen jalkapallomiehen sanaisen arkun. Haka on hänelle läheinen seura, sillä sieltä hän ponnisti pelaajana Euroopan kentille. Tainio myös nosti Hakan päävalmentajana Veikkausliigaan kaudeksi 2020.
”Tornion terrieri” ei halua enää olla hiljaa.
Teemu Tainio, FC Haka putosi Veikkausliigasta. Mitä sanot siitä?
– Totta kai se oli pettymys. Katsoin surullisin mielin. Minulle on tullut ihan sairaasti viestejä ja puheluita, että oliko tämä Hakalle kuolinisku. Siihen en usko hetkeäkään. Tiedän Valkeakosken jalkapallohulluuden, niin ei missään nimessä ole kuolinisku.
– Totta kai asiat vaikeutuvat, sen ymmärtävät kaikki. Se ei tarkoita sitä, että Haka katoaisi kartalta. Uskon ja toivon myös, että jonkinnäköisiä muutoksia tehdään myös taustoihin, niin saadaan asiat paremmin rullaamaan.
Millaisia muutoksia haluat?
– Semmoisia, jotka tuovat nousun! Haka on pienen budjetin seura, ja vähän tyhmistäkin asioista koitetaan säästää. Valkeakoskelle on vaikea houkutella pelaajia. Hakan vetovoimasta puhutaan aina, mutta täällä on vaikeaa tarjota koulumahdollisuuksia nuorille pelaajille. Se on vaikeaa. Itsekin puntaroin sitä monta vuotta. Resurssit scouttaamiseen ovat ihan mitättömät. Huteja tulee väistämättä. Sellaiset asiat pitää laittaa kuntoon.
Putoaminen oli Hakalle ja Valkeakoskelle valtava pettymys. Kuva: All Over Press– Yhdessä välissä väännettiin kättä siitä, että valmennuksen apuvälineisiin pitää panostaa. Muistan ensimmäisenä vuonna, että mannekiineista harjoituksiin piti vääntää. Minun piti tehdä taikatemppuja, että saimme niitä ja valmennuksen apuvälineitä uskottaviksi. Se on mennyt eteenpäin joka vuosi, ja se on hyvä asia.
– Kun omista junioreista ei saada juurikaan pelaajia edustukseen, niin ostopelaajat ovat kaikki kaikessa. Siihen pitäisi panostaa enemmän.
Olisiko tuolla Hakan joukkueella pitänyt säilyä?
– Olihan tämä huonoin Hakan joukkue vuosiin. Sarjataulukko ei yleensä valehtele. Se on yleensä rehellinen, paitsi viime vuonna muutamat starat hoitivat sarjapaikan. Kun katsoo tilastoja, niin kaikki, jotka lajista jotain tietävät, ymmärsivät, että tämä oli vain tulivuori, joka purkautuu jossain vaiheessa.
– Mietittiinkö Hakan toimistolla, että kun nyt lähtivät Veikkausliigan tv-rahat, niin olisiko kesällä pitänyt vahvistaa joukkuetta enemmän?
Tämä on jälkiviisautta, mutta oliko Andy Smithin palkkaaminen päävalmentajaksi huti?
– Ei. Se oli rohkea ratkaisu. Viime kaudella tuli kelpo sijoitus. En oikein tiedä taustoja, kuka on hommannut pelaajat, mutta todella moni oli pelannut ennen Smithin alaisuudessa. Kun vaihtuvuus on kahtena vuonna peräkkäin noin iso, on periaatteessa sama, kuka penkin päässä istuu. Se on vaikeaa.
Andy Smithin aika Hakassa oli värikästä. Kuva: All Over PressOlet itse nostanut päävalmentajana Hakan liigaan. Kuvaile nousun vaikeutta?
– Siellä on monta muutakin, jotka haluavat nousta. Lähtökohta on, että Haka on yksi suosikeista. On siellä KTP tai TPS, se on varmasti Hakan kanssa suosikki nousemaan. Järkevä runko pitää ehdottomasti saada. Nykyisistä pelaajista taitaa viidellä olla sopimus. Olisi tärkeää saada heitä pidettyä. Jos kaikki vaihtuvat taas, se on ihan arpapeliä.
– Isoin kysymys on se, kuka tulee valmentajaksi. Se pitäisi päättää nopeasti. Ykkösliigan nykyformaatti, että pelataan kaikkia vastaan kolmesti, antaa isoille vahvan perustan, että pystytään korjaamaan kurssi aika nopeasti.
Haastattelu: Panu Markkanen