Suomi tuntuu olevan tällä hetkellä täynnä nuoria jalkapalloilijoita, joilla on potentiaalia tehdä hyvä kansainvälinen seura- ja maajoukkueura. Huuhkajiin on noussut alle 21-vuotiaiden maajoukkueesta paljon uusi pelaajia tänä syksynä, ja Mika Lehkosuon päävalmentama Pikkuhuuhkajat puolestaan täyttyy uusista nuorista.
Pikkuhuuhkajien näiden EM-karsintojen vanhin ikäluokka ovat vuonna 2004 syntyneet, mutta tämän maajoukkueikkunan karsintaotteluihin Romaniaa ja Kosovoa vastaan on valittu useita nuorempiakin pelaajia. TPS:n Onni Helén oli ensimmäistä kertaa joukkueessa viime rupeamassa, mutta jäi Espanjaa vastaan ilman minuutteja.
Nuori TPS-hyökkääjä janoaa peliaikaa kotikaupungissaan Turussa pelattavissa otteluissa. Hän kertoi maajoukkueviikon keskellä Kymppipaikalle valmistautumisesta otteluihin, maaleja ja liiganousun tuoneesta seurajoukkuekaudesta ja tulevaisuuttakin raapaistiin.
Mikä merkitys sinulle on sillä, että sinut valittiin Pikkuhuuhkajiin jo ”nollakuutosena?”
– Kun saa pukea Suomi-paidan päälle, se merkitsee totta kai itselleni ja perheelleni todella paljon. Se on ollut ylpeydenaihe pienestä saakka ja unelma, että pääsen edustamaan Suomea.
– Nollakuutosena on hienoa olla messissä. Täällä on vanhempia pelaajia, jotka pelaavat isoissa sarjoissa ja muitakin pelaajia, jotka pelaavat nuorempina isoissa sarjoissa. Täällä on todella iso kunnia olla mukana. Olen todella ylpeä siitä. Olen tehnyt hommia, että tänne on saanut tulla ja saan sauman näyttää.
Kerrotko tunnelmia kuukauden takaisesta ensimmäisestä Pikkuhuuhkajiin valinnan hetkestä?
– ”Bana” soitti ja se oli aluksi pienimuotoinen shokki. En odottanut, että kutsu tulisi vielä. Se tuli ja olin iloista poikaa sen puhelun jälkeen!
Edessä on kaksi todella tärkeää peliä. Kuinka makeaa olisi päästä pelaamaan juuri niissä?
– Tiedossa on isot pelit, kuten sanoit. Kovia futismaita ja siinä on iso sauma saada hyvä määrä pisteitä. Lähdemme sitä tavoittelemaan. Extramotivaatiota tuo se, että jos pääsen kentälle ja tekemään debyytin kotiyleisön edessä.
– Tyhmäkin ymmärtää siitä, että se tuo motivaatiota ja lisähalua ja -potkua siihen touhuun. Odotan innolla perjantaita ja tiistaita, jos pääsen kentälle ja saan sauman näyttää. Olen siihen valmis.
Kun puhut kotiyleisöstä, puhut samalla myös kotikaupungista.
– Juuri näin. Turku on kotikaupunkini ja merkitsee minulle paljon. Olen saanut täällä futisoppini ja takana on hieno kausi TPS:n kanssa. Se merkitsee paljon.
Poikkeuksellinen hyökkääjä?
Helénillä on takanaan Ykkösliigassa sensaatiomainen kausi. Hän teki sarjassa 14 maalia, antoi yhtä monta maalisyöttöä, hankki seitsemän rangaistuspotkua ja yhtä monta varoitusta. Nousukarsinnoissa 186-senttinen keskushyökkääjä iski TPS:lle kolme maalia ja oli nostamassa seuraa todella vahvalla panoksella takaisin Veikkausliigaan.
Pikkuhuuhkajissa minuutteja ei siis ole vielä tullut, mutta maaleja siinäkin joukkueessa on lupa odottaa, jos kutsu kentälle käy. Helén viimeisteli alle 19-vuotiaiden EM-karsinnoissa viime kauden aikana kolme maalia.
Miten Mika Lehkosuon systeemit sopivat sinulle hyökkääjänä?
– Todella hyvin. Hän on koutsi, joka antaa hyökkäyksessä todella paljon vapauksia. Saan olla luova, eikä mennä minkään mallin mukaan. Totta kai joukkueella on aina perusperiaatteet, mitä halutaan tehdä, mutta suurimmaksi osaksi saa luoda niiden pelaajien kanssa, joita ylhäällä on sitä, mikä siinä hetkellä tuntuu parhaimmalle siinä hetkessä.
– Se sopii minulle todella hyvin ja pelaamme sellaista futista, josta tykkään. Olemme aggressiivisia ja haluamme pitää pallon itsellämme. Kun menetämme sen, haluamme sen saman tien takaisin. Mikan taktiikat sopivat minulle hyvin, ja tykkään niistä todella paljon.
Hän kutsui sinua kuukausi sitten poikkeukselliseksi hyökkääjäksi Suomen oloihin. Mitä sanot siitä?
– Tuntuu todella hienolta. On iso kunnia, että Mika sanoo tuollaisia sanoja. Hänkin on nähnyt koutsina ja futarina futista todella paljon. Kokemus puhuu, ja nuo sanat merkitsevät minulle todella paljon. On todella hienoa, että koutsi on puhunut noin.
Mainitsitkin jo TPS:n kauden. Mikä sai aikaan sinulle nuo tehot?
– Koko joukkue oli siinä takana ja mahdollisti sen. Ivanin (päävalmentaja Piñol) pelitapa oli sellainen, että hyökätään paljon ja monella pelaajalla. Siinä tulee maaleja ja käytännössä jokaisessa pelissä teimme yhden maalin enemmän kuin vastustaja. Ehkä se auttoi meidät voittoon.
– Isoin asia oli, että tänä vuonna oli sellainen koutsi, joka oikeasti luotti minuun ja laittoi minut kentälle. Hän ei pitänyt minua penkillä, vaan ns. vapautti minut. Pääsin näyttämään, mihin pystyn. Hän luotti meikäläiseen. Se kantaa futiksessa aika pitkälle, kun on sellainen koutsi, joka luottaa ja antaa saumat. Itseluottamusta kertyi aika hyvin kauden mittaan. Sitten kausi lähti hyvin käyntiin, ja sain hyvän liekin heti alkukaudesta. Se kantoi todella pitkälle.
Tulit siis varsin hyvällä itseluottamuksella maajoukkueeseen?
– Kun maajoukkuekutsu tulee, se kertoo, että sinuun luotetaan olet yksi ikäluokkasi parhaista jalkapalloilijoista. Vielä se ei kerro mitään. Futarin alkuja tässä vielä ollaan, mutta itseluottamus pitää aina olla mukana. Ilman itseluottamusta tästä hommasta ei tule mitään. Tai oikeastaan mistään touhusta elämässä ei tule mitään.
– Itseensä pitää luottaa, mutta se ei saa mennä ylimielisyydeksi. Itsensä kanssa pitää olla kriittinen, eikä se saa mennä yli.
Kiinnostusta on jo muuallakin
Helénin hieno kausi ei ole jäänyt huomaamatta maamme rajojen ulkopuolellakaan. Ruotsalaislehti Aftonbladet kertoi hiljattain Superettanissa pelaavan Helsingborgin olevan kiinnostunut värväämään Helénin.
Mitä voit kertoa Helsingborg-uutisesta?
– Huhut ovat huhuja. Saa nähdä, mitä tapahtuu. Olen maajoukkueessa ja keskityn tähän touhuun. Sen jälkeen katsotaan, mikä on homman nimi. Huhut ovat aina huhuja, ja sitten kun nimi on paperissa, se on virallista.
TPS on kuitenkin ensi kaudella Veikkausliigassa ja kiinnostusta ulkomailta on. Voidaanko sanoa, että asiat ovat siis joka tapauksessa hyvin seurajoukkuerintamalla?
– Tämä on futista ja ikinä ei tiedä mitä tapahtuu. Kaikki voi muuttua tunneissa, mutta varmasti asiat ovat, niin kuin kuvailit.
Pikkuhuuhkajat kohtaa Romanian Turussa marraskuun 14. päivänä ja Kosovon neljä päivää myöhemmin.
Haastattelu: Panu Markkanen