FC Inter hankki tulevaksi kaudeksi paluumuuttajan, jolla on todella hyvät edellytykset nousta yhdeksi Veikkausliigan eturivin tekijäksi. FC Hakassa viimeksi Suomen kentillä pelannut Janne-Pekka Laine palaa Suomeen kahden Turkissa pelatun kauden jälkeen ja aloitti kauteen valmistautumisen muun joukkueen mukana tällä viikolla.

Laine, Inter ja päävalmentaja Vesa Vasaran peluuttama jalkapallo voivat olla tulevalla kaudella kliseisesti enemmän kuin osiensa summa. Laine vakuuttaa Kymppipaikan haastattelussa olevansa juuri oikeassa ja sopivassa paikassa tähän vaiheeseen uraansa.

– Kämppä on hommattu ja treenit on alkaneet. Ulkona on pirun kylmä, mutta on kivaa treenata. Jengi vaikuttaa todella hyvältä. Puheliasta porukkaa ja yhteishenki on sellainen, että on kiva mennä mukaan, hän kertoo kuulumisinaan.

Peruskysymyksellä alkuun: Miksi Inter?

– Voisin heittää Interille kehut. Seura oli liikkeellä todella aikaisin. He saivat minut vakuutettua todella hyvin siitä, että sovin tähän palapeliin. ”Vesku” näki minulle selkeän roolin. Olen muutenkin katsonut hänen jengiensä futista ja se on parhaimmillaan sen verran kaunista katsottavaa, niin koin, että siihen olisi kiva päästä mukaan. Kyselin paljon kavereilta Interistä. Minulla on paljon tuttuja, jotka ovat pelanneet Interissä, ja kaikki sanoivat, että Interissä urheilijan arki on niin hyvää kuin missään Suomessa voi olla. Se tietysti oli myös iso juttu, että täällä on kaikki mahdollisuudet siihen, että pystyn kehittymään ja olemaan iskussa.

– Minulla oli tähän siirtoikkunaan ajatus, että en mieti liikoja, vaan menen sinne, mikä tuntuu oikealta. Oli mahdollisuuksia siirtyä ulkomaille, mutta ei ollut selkeää fiilistä, että haluan sitä. Interin kohdalla tuli yllätyksenä itsellekin se fiilis, että miksi ei. Kun suomalaisena on ulkomailla, siinä on se etu, että Suomen siirtoikkuna on todella myöhäinen. Voisi katsella rauhassa kaikki ulkomaiden vaihtoehdot, ennen kuin tekee mitään päätöksiä, mutta tuntui ihan rehellisesti siltä, että haluan mennä Interiin. Ei ollut tarvetta miettiä sen enempää. Inter vakuutti.

Kuinka tärkeää sinulle on siirroissa se, että se nimenomaan tuntuu oikealta?

– Mietin Ilveksessä ja Hakassa hirveästi kaikenlaista. Hakasta minun piti jo siirtyä, mutta tuli loukkaantumisia. Sitten tuli ajatus, että jos tulee mahdollisuus, niin vaan menen. Sitten tuli mahdollisuus Turkkiin. Menin sillä fiiliksellä, että mennään nyt vaan. Olen tyytyväinen siihen päätökseen, ja sen jälkeen olen mennyt niin, että ei pidä suunnitella liikaa. Tulee parempi tarina, kun menee vaan ja tulee vähän yllätyksiä.

– Olen yleensä ollut aika suunnitelmallinen, mutta futista haluan katsoa niin, että nautitaan vaan ja katsotaan, mitä tapahtuu. Ei liikaa mietintää!

Mikä merkitys oli sillä, että pääsit jo nyt joukkueen mukaan?

– Se oli ehdottomasti yksi asia, miksi en alkanut mietiskellä liikaa. Se antaa niin paljon enemmän, kun on alusta alkaen mukana. Pääsee tutustumaan jengiin, ja rutiiniin futiksen ympärillä. Se vaikutti siihen ehdottomasti, ja välittyi se, että Interillä on täysi halu hankkia minut. Muutkin seurat olivat Suomesta yhteydessä, mutta Inter oli ensimmäisenä kysymässä, että mikä tilanne on ja miltä Turkissa näyttää. Sitä kautta asiat lähtivät etenemään.

Miltä joukkue tuntuu ensimmäisten harjoitusten perusteella?

– Todella hyvältä. Taso on hyvä ja laatua löytyy. Minut on yllättänyt se, miten hyvä fiilis jengissä on. Vaikuttaa varmasti se, että jengin runko säilyy viime kaudelta. Ei ole turbulenssia, että pelaajia lähtisi ja tulisi hirveästi. Kokemukseni urani ajalta on se, että se indikoi todella hyviä juttuja. Kun joukkue on hyvällä fiiliksellä, se treenaa paremmin ja sitä kautta pelaa paremmin.

Haluttu vahvistus

Inter lähtee kauteen ensin puolustamaan liigacupin voittoa, mutta tärkeimpänä asiana on tietenkin viime kauden hopean kirkastaminen kullaksi ja sitä kautta tavoittelemaan Euroopan kenttien anteja.

Tässä tavoitteessa Lainetta suunnitellaan kovan joukkueen kulmakiveksi. Laine saattaa näkyä tulevalla kaudella isosti myös tehotilastoissa.

Millainen tilanne pelaajalle on se, kun seura ilmoittaa selkeästi, että sinut halutaan?

– Tietysti hyvä. Juttelin Turkissa kokeneempien pelaajien kanssa, ja he totesivat, että heidän urillaan parhaat siirrot ovat olleet niitä, kun he ovat menneet sinne, mihin heidät on haluttu. Joku muu paikka voisi olla parempi ponnahduslauta tai jossain voisi saada enemmän rahaa, mutta parhaat paikat ovat olleet niistä, joissa on välittynyt se, että tänne halutaan. Se vaikutti.

Mainitsit Vasaran suunnitteleman roolin. Millaista roolia sinulle suunnitellaan?

– Pystyn pelaamaan erilaisia rooleja keskikentällä, mutta nyt puheita on ollut, että rooli voisi olla hyökkäävämpi kuin Turkissa. Siellä pelasin puolustavampaa roolia, ja Hakassakin pelasin alempana kuin mitä oli tarkoitus. Valmennus pyrki hyödyntämään minua ylempänä, mutta he totesivatkin, että minut tarvitaan pelinrakennusvaiheessa.

– Se kiinnosti minua, että oli selkeä näkemys, että minua voidaan käyttää hyökkäävämmässä roolissa. Se kertoo siitä, että heillä on varsin hyvä näkemys minusta pelaajana. Olen pelannut vähän pakostakin puolustavampaa roolia, vaikka minulta löytyy kyvyt pelata myös ylempänä. Minulla on se etu, että jos keskikentällä on kolmikko, voin pelata jokaista niistä paikoista. Se tuo paljon mahdollisuuksia. Veskun ja Vikin (Savonen) näkemys, että minua voi käyttää ylempänä, kertoo siitä, että heillä on myös näkemys siitä, mitä pystyn tekemään.

Tuo antoi varmasti myös luottoa siirtoon, kun he näkivät nämä kyvyt?

– Juuri näin. Monella jengillä oli näkemys, että pelaisin kuutospaikkaa ja rooli olisi enemmän pelinrakentelua. He näkivät, että pystyn myös haastamaan, ohittamaan ja antamaan. Kertoo siitä, että heillä on käsitystä.

Kuulostaa siltä, että saatat yllättää aika monet?

– Toivottavasti. Uskon myös, että ihmiset, jotka ovat oikeasti seuranneet Veikkausliigaa, tietävät jo Hakan ajoilta, mitä pystyn tekemään. Lee Erwin pelasi superkauden sillä kaudella, jolla menimme Eurooppaan. Minulla oli silloin toinen varsinainen kausi. Seuraava kausi oli kokonaisvaltaista ja hyvää suorittamista, mutta joukkueena jäimme tutkan alle. Uskon, että on paljon ihmisiä, joilla on odotuksia minua kohtaan, mutta on varmasti ihmisiä, joilla ei ole käsitystä ja yllätän heidät sitten positiivisesti.

Heikkoudet kehittyneet

Laineen kaksi edellistä kautta menivät Turkin Superliigassa ja toisella sarjatasolla. Uusi aika oli kuitenkin edessä, kun hän purki sopimuksensa Rizesporin kanssa, johon oli palannut lainalta Esenler Eroksporista. Superliigassa hän pelasi kaudella 2023-24 neljä ottelua.

Millä tavalla erilaisena pelaajana tulet takaisin verrattuna siihen, millaisena lähdit?

– Turkin futis ei soveltunut varsinaisesti vahvuuksiini, mikä oli tiedossakin, kun sinne lähdin. Sen takia uskon, että heikkouteni ovat kehittyneet. Kaksinkamppailupelaaminen, pelaaminen, kun pallo on ilmassa ja juoksuvoima ovat kehittyneet. Heikkouksia ainakin on vähemmän.

Olet Haka-taustainen pelaajaurasi ja sukusi ansiosta. Millä ajatuksin seurasit sitä, kun Haka putosi vaikean kauden jälkeen?

– Sitä oli vaikeaa katsoa ja se oli harmillista. Olin paljon yhteydessä jätkiin ja yritin tsempata. Mutta tämä on futista ja näin hommat menevät. Minulla on kova luotto Hakaan, että he ovat tulossa takaisin. Tämä antaa tietyllä tavalla mahdollisuuden rakentaa uutta strategiaa ja pohjaa. Minulla on täysi luotto Hakan johtoon, että siellä osataan tehdä oikeat päätökset ja Haka saadaan takaisin liigaan, johon Haka mielestäni kuuluu.

Millaista oli nähdä, kun Tehtaan kenttä paloi?

– Olin koskilaisen kaverini kanssa heittämässä dartsia ja yhtäkkiä hän totesi, että ”mitä h-ttiä, Tehtis on tulessa!” Nousi mieleen, että miksi ja mitä on tapahtunut. Mutta niin kuin sanoin, Haka selviää. Minulla on täysi luotto siihen. Se laiva kääntyy varmasti.

FC Inter aloittaa liigacupin lauantaina tammikuun 17. päivä. Vastassa on vierasottelussa IF Gnistan.

Haastattelu: Panu Markkanen