
Bundesliiga saa ensi kaudeksi yhden perinteisimmistä seuroistaan takaisin, kun HSV:n nousu pääsarjatasolle varmistui kauden toiseksi viimeisellä kierroksella. HSV kuuluu Bundesliigan perustajaseuroihin ja se putosi 2. Bundesliigaan keväällä 2018. Kuudella edellisellä kaudella se sijoittui neljä kertaa neljänneksi ja pääsi kaksi kertaa karsintoihin, joissa Hertha Berlin oli parempi keväällä 2022 ja VfB Stuttgart vuotta myöhemmin.
– Viikonlopun hienoin jalkapallouutinen tuli Saksasta. HSV! Vihdoinkin tuli nousu! Nukkuva jättiläinen saksalaisessa jalkapallossa, riemuitsi Huuhkaja-legenda Mika Nurmela noususta tuoreessa Prässilinja-podcastissa.
Viaplayn selostaja ja Bundesliigan tietopankki Tero Kainulainen on myös innoissaan tapahtuneesta.
– Se on ensinnäkin käsittämättömän hieno asia, että he palaavat vihdoin ja viimein sinne, minne he ovat aina kuuluneet. He pelasivat pääsarjassa monta kymmentä vuotta jo ennen Bundesliigaa. Se, että tuollainen nukkuva dinosaurus tulee takaisin, on aina hienoa. Saamme klassikkoseuran sinne, minne se kuuluu. Toivon mukaan he ovat ottaneet opiksi niistä käsittämättömistä typeryyksistä, joita 10-15 vuotta sitten tehtiin ja joilla pohjustettiin tulevaa putoamista alennustilaan. Ehkä oppi on haettu tältä evakkoretkeltä, Kainulainen toteaa Kymppipaikalle.
– Yhdessä vaiheessa valmentajat vaihtuivat jatkuvasti. Seurajohto oli kärsimätön ja tehtiin vääriä ratkaisuja. Pitkäjänteisyys puuttui pidemmän aikaa, hän avaa mainitsemiaan virheitä.
Kainulainen kertoo myös, että HSV:llä on hänen sydämessään erityinen sija johtuen lapsuusvuosista.
– Meillä oli kotipaikkakunnalla kortteliliiga eri kaupunginosajoukkueiden välillä, ja meidän joukkueemme oli juuri HSV, hän nostalgisoi.
Toinen suora nousija ei ole vielä varma. Ennen päätöskierrosta toisena on FC Köln, jolle riittäisi nousuun piste viimeisen kierroksen ottelusta Kaiserslauternia vastaan. Kolmantena ja neljäntenä olevat Elversberg ja Paderborn ovat kolmen pisteen päässä, mutta niillä on molemmilla Kölniä parempi maaliero, eli jommankumman voitto ja Kölnin tappio pudottaisi viimeksi mainitun kakkossijalta pois.
HSV:n paluu pääsarjaan tarkoittaa myös sitä, että ensi kaudella on ohjelmassa hienoja paikalliskamppailuita. Putoamiskarsijan paikalla oleva Heidenheim on kolme pistettä FC St. Paulin eli toisen hampurilaisseuran takana, mutta St.Paulin maaliero on 13 maalia parempi kuin Heidenheimin, eli pääkallologo nähdään ensi kaudellakin Bundesliigassa.
Tämän lisäksi HSV:n ja Werder Bremenin välinen Nordderby nähdään jälleen ensi kaudella.
– Jossain vaiheessa kisattiin siitä, kumpi on Pohjois-Saksan kuningas. Molemmilla on ollut menestystä. HSV:llä oli silloin alkuaikoina, mutta Bremen pystyi haastamaan HSV:n 1990- ja 2000-luvun menestysvuosiensa ansiosta. Molemmat ovat kaikkien aikojen taulukossa top10:ssä. Tällaisista asioistahan nämä rivalryt syntyvät, kertoo Kainulainen.
HSV:llä on Saksan mestaruuksia viidenneksi eniten (6) ja Bremenillä kahdeksanneksi eniten (4).
Mikä sitten tulee olemaan HSV:n kirjoilla olevan Anssi Suhosen kohtalo?
– Toivottavasti hän palaa takaisin Hampuriin. Sopimusta on jäljellä kausi, mutta tämä kausi lainalla Jahn Regensburgissa ei häävisti mennyt. Katsotaan. Tällä hetkellä näyttää siltä, että Fredrik Jensen on lähdössä Augsburgista. Hän ei ole missään nimessä jatkamassa siellä. Lähteekö hän Pohjois-Amerikkaan vai minne? Bundesliigaan kaivattaisiin suomalaisväriä Lukas Hradeckyn rinnalle, Kainulainen sanoo.
Bundesliigan ja 2. Bundesliigan viimeiset kierrokset pelataan lauantaina ja sunnuntaina. Ottelut näkyvät Viaplayssa.
Haastattelu: Panu Markkanen