Aito, alkuperäinen Pohjanmaan derby pelataan perjantai-iltana, kun Jaro ja VPS iskevät yhteen. Tällä kertaa ilmassa on enemmänkin juhlan tuntua, sillä ottelu on Pietarsaaren uuden jalkapallostadionin avausottelu. Tietysti pelissä on paikallisherruuden lisäksi myös muuten isot panokset: kumpikin joukkue tarvitsee kipeästi pisteitä – Jaro pitääkseen eroa tyvipäähän, VPS taistellakseen edelleen paikasta kuuden parhaan loppusarjaan.
Kymppipaikka tavoitti Jaron päävalmentaja Niklas Vidjeskogin ottelun alla. Pitkän linjan jarolainen odottaa luonnollisesti suurta iltaa.
Uusi stadion odottaa, joko olette päässeet tutustumaan?
– Pari kertaa olemme tällä viikolla päässeet harjoittelemaan siellä. Rakennusyhtiön tarkastukset veivät sen verran aikaa. Mutta kaikki tuntuu todella hyvältä, uusi on aina uusi.
Millaisia muistoja jäi Pietarsaaren Keskuskentältä?
– Paljon hyviä muistoja etenkin 1990-luvulta, jolloin siellä tuli paljon pelattua. Ensimmäinen muisto ei ole niin hyvä, sillä hävisimme KPV:n kanssa Jarolle ja putosimme liigasta. Vuosi oli 1990. Mutta nyt on aika mennä eteenpäin ja hienoa päästä uudelle stadionille eikä nyt niin haikea mieli ole.
Heti vastassa Pohjanmaan derbyssä VPS. Millaisia ajatuksia ottelusta?
– VPS on hyvä, fyysinen joukkue. Viime pelit eivät ole heiltä menneet putkeen, joten näyttämisen haluja joukkueessa varmasti on. Uskon, että pelistä on tulossa kuuma ja fyysinen. Molemmat joukkueet pelaavat suurista asioista.
Veikkausliigan häntäpää on todella tasainen tällä hetkellä?
– Yhtään huonoa joukkuetta ei Veikkausliigassa tällä kaudella ole. Sarja on tasainen ja yhdellä voitolla voi olla todella iso merkitys loppukautta ajatellen. Eli voitto tästä pelistä olisi erittäin tärkeä.
Mitä odotuksia tunnelmasta stadionin avausottelussa?
– Tämä peli myytiin nopeasti loppuun. Uusi stadion kiinnostaa ja yleisöä on tulossa Vaasastakin paljon tätä peliä katsomaan. Meidän pitää pystyä sulkemaan ulkopuoliset asiat pois ja keskittymään omaan tekemiseemme.
Millainen on Jaron pelaajatilanne?
– (Kerfala) Cissokon punainen kortti viime pelissä oli todella harmillinen asia. Hän on pois ja jokunen muukin poissaolo voi olla. Mutta harvoin kaikki pelaajat ovat ihan 100-prosenttisessa kunnossa. Ihan tyytyväinen olen silti pelaajatilanteeseemme.
Haastattelu: Jukka Malm