Suomen cupin neljäs kierros käynnistyi tiistaina Veikkausliigajoukkueiden osalta. Ensimmäinen kovan luokan putoaja nähtiin – Veikkausliigan loistavasti aloittanut ja hallitseva Liigacupin mestari FC Inter lähti laulukuoroon. Toki Interillä oli jo ennalta ajateltuna kovin vastus Veikkausliigajoukkueista, EIF vieraissa. Lopulta EIF voitti Interin pilkuilla ja meni jatkoon.

Haka ei antanut mahdollisuuksia Äänekoskella Huima/Urholle. Kolmosen joukkue taisteli nimensä mukaisesti urhoollisesti, mutta Kalle Multasen hattutempun siivittämänä Haka eteni jatkoon. Kolmas tiistaina pelannut Veikkausliigajoukkue oli IFK Mariehamn, joka joutui todella tiukoille Kolmosen LPS:n vieraana. Ottelun ainoa maali tuli vain seitsemän minuuttia ennen varsinaisen peliajan loppua.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Keskiviikkona on viisi Veikkausliigajoukkuetta mukana ja heidän vastustajillaan on mahdollisuus tehdä cup-ihmeitä. Yksi näistä joukkueista on TamU/2, Kolmosesta sekin. Vastaan tulee VPS. Jo viime kaudella TamU/2 pääsi mittaamaan Veikkausliigan tasoa, tosin tiistain suuri voittaja EIF kylvetti joukkuetta 11-0.

TamU/2:n Jani Ristimäelle tämä kausi on ensimmäinen tamperelaisjoukkueen päävalmentajana.

– Viime kaudella olin apuvalmentajana ja olin kyllä tuossa EIF-pelissä mukana. Pelillisesti me pelasimme ihan ok, mutta EIF onnistui etenkin ensimmäisellä puoliajalla erikoistilanteista. Niihin meidän selkärankamme sitten katkesi, Ristimäki muistelee.

Pyynikin tekonurmi tuli VPS:lle tutuksi jo muutama viikko sitten, kun TP-T kaatui cupin edelliskierroksella lukemin 5-0. TamU/2 puolestaan kukisti edellisessä cupin ottelussaan Härmän Hämeenlinnan Pullerilla numeroin 3-1.

– Olimme tuon VPS:n edellisen vierailun aikana juuri Hämeenlinnassa pelaamassa, joten paikan päälle en silloin ehtinyt. Mutta on tuota peliä tullut muutaman kerran videolta katsottua ja olemme käyneet sitä läpi myös pelaajien kanssa, Ristimäki kertoo.

TamU/2:n oma sarja on Kolmonen ja TP-T on Tamu/2:n kanssa samassa lohkossa.

– TP-T on meidän lohkomme kärkijoukkueita ja meillä on aika paljon nuorempi joukkue kasassa. Mutta kyllä se uskoa antoi, että he pystyivät hyvin VPS:aa vastaan taistelemaan. Toki me lähestymme tulevaa peliä puolustuksen kautta, mutta emme me sieluamme myy, Ristimäki luo uskoa.

Kolmonen on alkanut TamU/2:lla 1-2 -tappiolla Loiskeelle ja 2-2 -tasapelillä NoPS:n kanssa.

– Meillä on ollut ongelmia maalinteon kanssa. Maalipaikkoja kyllä pystymme luomaan. Loiske-peli olisi jopa meidän pitänyt voittaa, tuo tasapeli NoPS:n kanssa oli oikeastaan aika oikeutettu, Ristimäki näkee.

TamU/2 ja VPS kohtaavat Pyynikillä keskiviikkona 7.5. kello 18.00.

– Aika paljon kyselyitä on tullut tuon pelin ympärillä. Toivotaan, että useampi sata katsojaa tulisi paikan päälle. Nyt ei ainakaan ole mitään kilpailevaa tapahtumaa samaan aikaan, Ristimäki huomauttaa.

Veikkausliigajoukkueista on VPS:n lisäksi tulessa neljä. HauPa isännöi Jaroa, Jippo saa vieraakseen KTP:n, JäPS/47 kohtaa IF Gnistanin ja Hercules haastaa AC Oulun.

Haastattelu: Jukka Malm