Ilveksessä on vietetty vapaata viikkoa hyvin menneen liigacupin alkulohkon jälkeen. Teemu Hytönen ja Lauri Ala-Myllymäki olivat lohkossa Ilveksen parhaat maalintekijät kolmella osumallaan.

Hytönen siirtyi täksi kaudeksi kaksivuotisella sopimuksella Vaasan Palloseurasta. Viime kaudella ”Vepsussa” tehdyt seitsemän liigamaalia ja liigacupin tehot antavat osviittaa siitä, että tulevasta kaudesta on lupa odottaa hyvää.

– Pelithän on menneet hienosti. Yhtään häviötä ei ole vielä tullut Ilves-paidassa joulukuusta alkaen. On ollut kivaa voittaa pelejä ja pelata hyvää futista, Hytönen kertoo Kymppipaikalle.

– Tuossa systeemissä tulee paljon hyviä paikkoja. Kaverit ovat luoneet muutaman tilanteen aika hyville paikoille. Olen saanut liukua pari maalia tyhjiin.

Miten joukkueeseen kotiutuminen on sujunut?

– Erinomaisesti. On paljon vanhoja tuttuja ja todella hyvä joukkuehenki. Joukkueessa on paljon suomalaisia, eli kaikilla on yhteinen kieli. Se helpottaa varmasti ja koko joukkue on täynnä hyviä tyyppejä. Joukkuehenki on hyvä ja oli helppoa tulla mukaan.

Monet Ilvekseen siirtyneet, mm. Sauli Väisänen haastattelussamme aiemmin, ovat painottaneet myös sitä, että Ilvekseen on haettu totta kai tietyntyyppisiä pelaajia mutta myös tietynlaisia ihmisiä.

– Olen huomannut tämän, ja se näkyy päivittäisessä tekemisessä. Ei tule yhteenottoja niin paljon kuin mihin olen tottunut, kun olen ollut aikanani Ilveksen edustuksessa tai ”Vepsussa.” Enemmän otettiin yhteen treeneissä. Tuntuu, että henkilökemiat kohtaavat ja joukkue on tyyppien puolesta hyvin rakennettu.

Tuntuuko jo, että myös henkilökohtaisen kehityksen kannalta kannatti siirtyä?

– Ehdottomasti. Tämä on loistava organisaatio kehittyä. Omaan peliin on tullut jo uusia juttuja. Pelisysteemi on aivan erilainen, johon olen aiemmin tottunut. Kun olen päässyt yhdistämään sitä omiin vahvuuksiini, niin on ollut hyvännäköistä tekemistä talvikaudella.

Mitä uutta olet saanut pelaamiseesi?

– Erityisesti yksin hyökkääjänä liikkumiseen ja maalipaikoille yksin ajautumiseen. Liikun juuri oikeaan paikkaan, ja olen nyt talvikaudella sattunut aina olemaan sillä paikalla, johon pallo on tullut ja olen saanut ne maalit tehtyä.

Läpimurron äärellä

Ilveksen joukkue on sitä kaliiberia, että mitaleilla on oltava, ja suursuosikki HJK on haastettava mestaruudesta vähintäänkin uskottavasti. Tämä myös Hytönen tietää.

– Emme ole puhuneet joukkueen kanssa mitään konkreettista tavoitteista, mutta minulla on isot odotukset kauteen. Meillä on kaikki eväät mennä mihin vaan kaikissa kilpailuissa. Meillä on todella hyvä joukkue ja pelaamme hyvää futista. Rahkeet on pitkälle.

Tuntuuko, että tämä olisi sinulle lopullisen liigatason läpimurron kausi?

– Ehdottomasti. Jos pääsee jatkuvasti pelaamaan tuossa joukkueessa, niin se tarkoittaa, että pelaa todella hyvin. On täysi tavoite, että pääsisin pelaamaan paljon ja pelaisin loistavan kauden. Se on lähtökohta tälle kaudelle.

Teemu Pukki, Alexander Ring, Joona Toivio ja kumppanit ovat vieneet omilla siirroillaan suurimman huomion kotimaisen kauden alla. Hytönen voikin tässä mielessä olla yksi Veikkausliigan hyökkääjistön parhaiten varjelluista julkisista salaisuuksista.

Koetko, että hieman parrasvalojen ulkopuolelta tuleminen voi helpottaa kauteen lähtöä?

– Totta kai. Kaikki tietävät, että on helpompaa, kun ulkopuolisilla ei ole mitään odotuksia. En kauheasti stressaa muutenkaan sitä, mitä muut ihmiset ajattelevat, mutta siinä tapauksessa, kun ei ole mitään odotuksia hyökätä altavastaajana, on se helpompaa kuin se, että kaikilla olisi kauheat odotukset.

Mitä sanot siitä, että otsikoita saattaa kauden mittaan tulla?

– Ei se mikään ongelma olisi. Viime kaudella mediahuomiota tuli aika yllättäen, kun tein viiteen peliin kolme maalia. Aikaisemmin ei ollut missään otsikoissa. Siinä pääsi siihen tunnelmaan, kun joutui tai pääsi antamaan haastattelua. Kyllä siihen osasi jo tottua, eikä sen pitäisi muuttaa tekemisessä mitään.

Kisat tavoitteena

Hytönen kuuluu vuonna 2002 syntyneenä ikäluokkaan, joka pelasi Pikkuhuuhkajat ensi kesän EM-lopputurnaukseen. Hän nousi kokoonpanoon syksyn peleissä, vaikka peliminuutit jäivätkin vähiin.

Todennäköistä kuitenkin on, että Ilves joutuu tulemaan kesäkuussa toimeen ilman 194-senttistä hyökkääjäänsä.

– On yksi päämäärä päästä kisoihin. Minulla on aivan valtava halu päästä sinne. Se voi olla kerran elämässä -mahdollisuus. En tiedä, miten pelit sumpliutuisivat. Siirretäänkö joitain pelejä, jos Ilveksestä menee kisoihin paljon pelaajia? Kisojen kanssa päällekkäin taitaa olla kaksi. Se on tietysti valitettavaa, jos menee veikkausliigapelejä sivu suun sen takia, että on kisoissa, mutta kyllä se on niin upea mahdollisuus ja kokemus, että on ehdoton tavoite päästä sinne.

Mitä arvioit, että kisapaikan merkitys olisi urallesi?

– Kun katsoo edellistä kisajoukkuetta, kun U21:set olivat kisoissa edellisen kerran, niin siellä on aika monta sellaista kaveria, jotka ovat tehneet suomalaisessa mittakaavassa ihan uskomattoman hienon peliuran. Ei siitä ainakaan mitään haittaa uralle olisi, jos olisin joukkueessa. Se olisi aika iso meriitti.

Mitä uskot, että valinta vaatii?

Kyllä se maaleja vaatii, mutta olen pelannut samanlaista ja jopa parempaa futista kuin viime kaudella, jolloin minut valittiin joukkueeseen monta kertaa. Se vaatii jatkuvaa työntekoa ja onnistumisia ja sitä, millaista pelaajaa kisoihin haetaan.

Lopuksi pieni kevennys: millainen kisa tulee siitä, kuka on tulevan kauden paras viialalaislähtöinen (Hytönen vai Kalle Multanen) maalintekijä?

– Varmasti siitä tulee kisa! Haluan olla sitä. Viime kaudella onnistuin ja toivottavasti olen tälläkin kaudella.

Haastattelu: Panu Markkanen