Veikkausliigan Mestaruussarjassa pelataan maanantaina yksi ottelu. Se onkin sitten huomattavasti normaalia merkityksellisempi, sillä panokset ovat Töölössä huipussaan. Kärkijoukkue Ilves tulee Helsinkiin Veikkausliigan sarjakärkenä ja tulee myös lähtemään kärkijoukkueena kotiin kohti Tamperetta. Mutta lähteekö Ilves kotimatkalle HJK huohottamassa niskaan vai aika mukavan välimatkan takana? Se ratkeaa noin 21.00 illalla.

Ilves johtaa sarjaa pisteen erolla ennen Interiä ja KuPS:a. HJK on neljäntenä, viisi pistettä Ilvestä perässä. Jos HJK voittaa, eroa on enää kaksi pistettä ja samaan aikaan muodostuisi melkoisen mielenkiintoinen tilanne: neljä kärkijoukkuetta olisi kahden pisteen sisällä. Tasapelillä Ilves säilyttäisi viiden pisteen johdon Klubiin ja Ilveksen voitolla HJK jäisi peräti kahdeksan pisteen päähän kärjestä.

Ottelu on Ruudun studio-ottelu ja sen selostaa Kim Kallström. Ruudun huippuselostaja tunnetaan myös kärkkäänä podcast-hostina yhdessä Velja Engströmin kanssa. Kaksikon ”Suoraa puhetta Veikkausliigasta”-podcast on kerännyt hyvin kuulijoita, joten Kallströmin ajatukset maanantaista kiinnostivat myös Kymppipaikan toimitusta. Erityisesti se, että kaksi suurta hyökkääjälegendaa, Roope Riski ja Teemu Pukki, eivät kovin montaa kertaa enää samaan aikaan kentällä ole.

Kim Kallström, maanantain ottelun tärkeys tiedetään. Otetaan tästä yksi nosto – Teemu Pukki vs Roope Riski. Mitä ajatuksia tästä?

– No siinä on mielenkiintoinen kaksikko, ehdottomasti. Jos näitä kahta vertaa, Roope Riskin kausi kokonaisuudessaan on ollut ehjempi ja parempi. Ilveksen kannalta on todella hyvä, että Riski lämpenee taas, kun ratkaisut lähestyvät. Isoja maaleja on tullut jälleen kerran.

Entäpä Pukki?

Teemu Pukki on tehnyt paluunsa ensimmäisestä päivästä lähtien selväksi, että hän on täällä voittamassa mestaruutta. Sen vuoksi hän tuli Suomeen. Suomen cup on jo tullut, mutta ei se varmasti Pukille riitä. Pukilla on ollut kuumia jaksoja ja kylmempiä jaksoja. Vammatkin ovat vähän haitanneet. Hän ei ole pystynyt ihan koko kautta pelaamaan sillä itseluottamuksella, mikä hänellä on parhaimmillaan vuosien varrella ollut.

Mutta tämä on yksi ottelun kiinnostavimmista kaksikoista?

Ilman muuta. Hehän ovat hyviä ystäviä keskenään. Varmasti heillä riittää juttua taas ennen ottelua ja ottelun jälkeen, mutta kentällä on tietty kilpailu päällä. Kumpikin haluaa varmasti olla se pelaaja, joka ottelun ratkaisee. Ja kumpikin on uransa aikana aika monta ottelua ratkaissut. Kahden loistavan Veikkausliigahyökkääjän duelli on siis edessä.

Arvostat selvästi Roope Riskin uran korkealle. Miten arvioit häntä?

– Onhan se huikea juttu, että Roope Riski on voittanut Suomen mestaruuden kahdessa eri seurassa. Nyt voi olla, että tulee kolmas seura. Sitä harvempi muistaa, että hän on voittanut Suomen cupin kolmessa eri seurassa. Kuinka moni tähän on pystynyt?

– Roope Riskin uraa ja sen komeutta ei oikein osata Suomessa arvostaa, koska hänen vuotensa ulkomailla eivät olleet niin menestyksekkäitä.

Teemu Pukki sen sijaan onnistui?

Kyllä. Senhän tietävät kaikki. Huikea ura.

Tosiaan, hyökkääjät ovat hyviä ystäviä keskenään. Miten näet heidät pelaajina?

Kumpikin on loistava viimeistelijä. Mutta ihmisinäkin he ovat mielenkiintoisia. Roope on räiskyvämpi kentällä. Kentällä he ovat hyvin erilaisia persoonaltaan, mutta kentän ulkopuolella molemmat ovat rauhallisia ja pohdiskelevia. Hienoja tyyppejä molemmat.

Tällä kaudella Teemu Pukki ja Roope Riski kohtaavat vielä kahdesti. Voiko olla, että nämä ovat herrojen viimeiset kamppailut toisiaan vastaan?

Se on hyvin mahdollista. Teemu Pukki jatkaa kyllä, mutta tietyistä haastatteluista voisi aistia, että Roope Riski saattaa nyt hankkia viimeistä kruunua uralleen. Vaikka hän on lähestymässä sadan tehdyn maalin rajaa – nyt 92 tehtynä – sillä tuskin on merkitystä. Kävi miten kävi, Roope Riski on tehnyt loistavan uran. Se on selvää, ettei näitä kohtaamisia ole enää montaa edessä.

Entä itse ottelu. Mitä odotat maanantain peliltä?

Todella tasokasta ottelua. Edellisen kerran, kun joukkueet kohtasivat Helsingissä, peli oli kauden parasta punaiseen korttiin asti. Loppu ei sitten ollut. Toivotaan, että tällä kertaa joukkueet pääsevät pelaamaan täysillä miehistöillä koko pelin. Jos näin käy, saatetaan nähdä kauden toistaiseksi paras Veikkausliigaottelu.

HJK:n ja Ilveksen välinen ottelu alkaa kello 19.00 Helsingissä.

Haastattelu: Panu Markkanen