HJK pelasi keskiviikkona jo kuudennen peräkkäisen ottelunsa Veikkausliigan Mestaruussarjassa ilman voittoa. Tappio SJK:ta vastaan oli joukkueelle kolmas peräkkäinen ja tuli kahdella SJK:n lisäajalla tekemällä maalilla. Kaivattu voitto oli siis minuuttien päässä.

HJK:n mahdollisuudet täyttää kauden päätavoite eli Suomen mestaruus on karannut tulosten myötä, ja nyt näyttää siltä, että mahdollisuudet mitaliinkin ovat enää ohuet. Kymppipaikka tapasi 85 minuuttia ottelussa huhkineen HJK:n Jere Kallisen ottelun jälkeen.

Tämä oli raaka tapa hävitä, kerrotko joukkueen tunnelmat?

– Totta kai kaikkia harmittaa ja v-tuttaa. Johdamme peliä 90. minuutilla, ja häviämme pelin. Tuommoinen ei ole hyväksyttävää.

Onko voittojen puute jo taakka joukkueelle?

– Ei sitä sillä lailla ajatella, mutta ehkä se on alitajunnassa, että pelejä hävitään. Pystymme tekemään maaleja, mutta päästämme liikaa. Pitää olla parempia omassa boksissa.

Tuliko joukkueeseen paniikki, kun SJK tasoitti loppuhetkillä?

– Ei se minusta paniikkia ollut. Hallitsimme toista jaksoa ja he saivat lopussa erikoistilanteita. Niistä he tekivät maalit. En tiedä, oliko paniikki päällä, mutta he vain osuivat.

Ottelut puoliajat olivat teiltä erilaiset. Mistä tällainen heilahtelu johtuu?

– Ehkä pitää lähteä peleihin paremmin. Emme lähteneet kovin hyvin ja annoimme vastustajalle ilmaisia vastahyökkäyksiä. Menetimme palloa tyhmissä paikoissa. Toisella puoliajalla parannettiin, mutta sekään ei riittänyt. Niin kuin sanoin, niin pitää olla fiksumpi varsinkin omassa boksissa. Päästämme liikaa maaleja.

Mestaruus on karannut ja Suomen cup toi europaikan. Mistä pelaatte loppukauden?

– Totta kai haluamme voittaa joka pelin. Tässä seurassa pitää voittaa joka peli. Pitää pelata loppuun asti, eikä luovuttaa. Jokaista peliä lähdetään voittamaan. Ei saa jäädä siitä kiinni. Pitää olla motivaatiota loppuun asti, ja sitä varmasti on ja halua näyttää.

HJK kohtaa Veikkausliigassa seuraavaksi sunnuntaina FC Interin.

Haastattelu: Panu Markkanen