
Jalkapallon Mestarien liiga jatkuu tiistaina ja keskiviikkona. Pitkä matka on kuljettu ja uusitun Mestarien liigan joukkueista on enää jäljellä kahdeksan. Puolivälierät lähtevät tiistaina liikkeelle kahdella ottelulla.
MTV:n studiossa otteluja arvioi Antti Niemi, joka on myös Kymppipaikan vakioasiantuntija. Niemen näkemys puolivälieristä on selvä: kahdessa otteluparissa on selvä suosikki, kaksi on täysin auki.
– Tiistaina nähdään ne parit, jotka ovat minun papereissani hyvin tasaisia. Keskiviikon otteluissa on selvät ennakkosuosikit, Niemi kertoi Kymppipaikalle.
– Joka tapauksessa tämäkin kausi näytti, että suuret ovat suuria. Jättiyllättäjiä ei enää tässä vaiheessa ole mukana. Jakauma on tuttu: kaksi joukkuetta Englannista, kaksi Saksasta, kaksi Espanjasta ja yksi Ranskasta sekä yksi Italiasta.
Niemen mainitsemat tasaiset pelit ovat Arsenal-Real Madrid sekä Bayern München-Inter. Nämä pelit ovat vuorossa tiistaina.
– Real Madrid on aina Mestarien liigassa voittajaehdokas. Välillä joukkue on ylivoimainen, jonain vuosina he nappaavat mestaruuden, jos se ei muille kelpaa. Nyt tilanne on vähän tältä väliltä. Real on yskähdellyt omituisesti, mutta Mestarien liigassa kaikki näyttää tutulta. Nyt on ollut loukkaantumisongelmia, mutta yleinen taso on niin kova, että Real on aina vahva. Lisäksi heillä on yksi etu kaikkiin muihin nähden – he tietävät, miten näitä pelejä voitetaan.
– Arsenal pystyy kuitenkin haastamaan heidät, parhaana päivänään. Valioliigassa on tökkinyt, mutta parhaimmillaan Arsenal on todella hyvä. Eikä heillä ole mitään hävittävää, paineita ei ole. Mutta on selvää, että Arsenal tarvitsee hyvän tuloksen tiistaina. Muuten tie katkeaa.
Müllerin viimeinen kevät
Tiistain toisessa ottelussa kohtaavat Bayern ja Inter. Tästäkin parista Niemi povaa todella tasaista. Vaaka voi kallistua kumpaan suuntaan tahansa.
– Bayern yrittää varmasti tänään lyödä all in kotonaan. Heidän täytyisi tehdä pari maalia, mutta se onkin helpommin sanottu kuin tehty. Interin puolustus on ollut koko Mestarien liigan kauden todella kova. Inter edustaa italialaista jalkapalloperinnettä siinä mielessä, että jos joku yleensä johtaa ottelua ”vain” yhdellä maalilla, Interin tapauksessa se on suuri ero. Niin vaikeaa on Interin puolustuksen horjuttaminen, Niemi pohtii.
– Kummallakin on nälkää. Bayernin viime kausi oli heidän mittakaavassaan katastrofi, joten nyt sitä paikataan. Eikä joukkueen sytyttämistä loppukauden peleihin vähennä se, että seuralegenda Thomas Müller pelaa nyt viimeisiä pelejään Bayernissa.
PSG ja Barcelona suosikkeina
Keskiviikkona kentillä nähdään toiset kaksi puolivälierää. PSG kohtaa kotonaan Aston Villan ja Barcelona Dortmundin.
– Näen, että tämän hetken PSG on niin vahva ja heidän itseluottamuksensa on niin korkealla, että joukkue on selvä suosikki Aston Villaa vastaan. PSG varmisti viikonloppuna Ranskan mestaruuden, joten he voivat keskittyä nyt vain Mestarien liigaan. Aston Villa taistelee vielä paikasta neljän parhaan joukkoon Valioliigassa, joten he joutuvat miettimään myös sarjapelejä, Niemi muistuttaa.
– Barcelona tulee olemaan liian vahva Dortmundille. Dortmundin kausi Bundesliigassa on ollut suuri pettymys, mutta Mestarien liigassa on kulkenut. En silti näe, että Dortmund pystyisi Barcelonaa kilpailun tässä vaiheessa horjuttamaan.
Antti Niemen näkemyksiä voi kuunnella illan MTV:n studiolähetyksessä Petri Pasasen johdolla. Lisäväriä viikon otteluihin tuo myös Mika Väyrynen, joka tuo studioon tunnelmia tien päältä eli Lontoosta ja Pariisista.