Maaottelutauko on takana, ja jalkapallosarjat jatkuvat taas. Suomalaispelaajat keräsivät viikonlopun peleissä hyvin vastuuta monessa liigassa ja tehojakin syntyi. On siis myös viikonlopun suomalaiskatsauksen aika.

Otanta on tällä kertaa viime maajoukkuevalintoja hieman laajempi, sillä monilla maajoukkueiden ulkopuolelle jääneillä pelaajilla on seuroissaan joko kohtalonhetkiä tai sarjatilanteet ovat ”suomalaisseuroissa” muuten mainitsemisen arvoisia.

Skyttä taas maalinteossa

Naatan Skyttä jatkoi tehokasta syksyään Kaiserslauternin paidassa 2. Bundesliigassa. Hän teki jo kauden neljännen maalinsa, kun Kaiserslautern kaatoi Karlsruhen vieraissa 3-2. Skyttä oli taas avauksessa ja pelasi 84 minuuttia. Skytän joukkue on liigassa yhdeksän kierroksen jälkeen viidentenä kolme pistettä nousuun oikeuttavasta kakkossijasta ja kahden pisteen päässä karsijan paikasta.

Kuudentena olevan Hannoverin pistetili ei karttunut, vaan Benjamin Källmanin seura hävisi sarjakärki Schalkelle 0-3. Källmanin maalisaldokaan ei kasvanut neljästä hänen pelatessaan 89 minuuttia.

Adam Marhiev oli toipunut maaottelussa saamastaan vammasta ja pelasi täydet minuutit Nürnbergin pelatessa tasan 1-1 Holsten Kieliä vastaan. Marhievin saldona oli varoitus. Nürnberg on viimeisellä säilyjän paikalla viidentenätoista.

Luka Hyryläinen ei ollut Magdeburgin kokoonpanossa 0-0-tasapelissä Darmstadtia vastaan. Hyryläisen seura on jumbona.

Italian Serie B:n kärkikamppailussa nähtiin suomalaisia molemmissa joukkueissa, kun Palermo ja Modena pelasivat tasan 1-1. Joel Pohjanpalo ja Jesse Joronen olivat Palermon avauksessa, ja Niklas Pyyhtiä tuli Modenan puolelta kentälle 66. minuutilla. Modena johtaa sarjaa 18 pisteellä ja Palermo on toisena kahden pisteen päässä.

Ruotsissa maalisyöttöjä

Allsvenskanissa suomalaiset kunnostautuivat maalisyöttöjen merkeissä. Matias Siltanen syötti Djurgårdenin 1-2-kavennusmaalian GAIS:a vastaan. Kaikki Djurgårdenin neljä suomalaista olivat avauksessa. Heistä Adam Ståhl ja Miro Tenho pelasivat täydet minuutit, Siltanen ja Rasmus Schüller 80 minuuttia.

Karsijan paikalla olevan Österin Anssi Suhonen pelasi Elfsborgia vastaan täydet minuutit ja syötti joukkueensa avausmaalin. Öster kuitenkin hävisi vieraissa 1-5.

Häckenin Adrian Svanbäck ja Siriuksen Leo Walta pelasivat täydet ottelut, mutta jäivät ilman tehomerkintöjä joukkueiden pelatessa tasan 1-1.

Varman putoajan Värnamon Kai Meriluoto syötti tasoitusmaalin Brommapojkarnaa vastaan tultuaan kentälle 69. minuutilla. Otso Liimatta oli avauksessa ja pelasi 83 minuuttia, Hugo Keto oli maalilla.

Sarjaporrasta alempana Toni Koskelan valmentama Kalmar nousi sarjakärkeen voittamalla Oddevoldin 3-2. Kalmar on varmistanut paikkansa vähintään nousukarsinnoissa kolme kierrosta ennen kauden loppua. Pikkuhuuhkajien Rony Jansson pelasi täyden ajan, ja Anthony Olusanya viimeiset 16 minuuttia.

Santeri Väänänen pelasi 90 minuuttia Norjan Eliteserienin Rosenborgin 2-2-vierastasapelissä Bryneä vastaan ”tienaten” keltaisen kortin. Pyry Hannola pelasi 77 minuuttia ja Nicholas Hämäläinen täyden ottelun putoavan Haugesundin 1-4-tappiossa Brannille.

Juho Lähteenmäen Nordsjälland voitti Randersin Tanskan Superliigassa 1-0 ja Lähteenmäki pelasi 90 minuuttia.

Hollanti, Belgia ja Skotlanti

Tanskasta on lyhyt matka hypätä Hollantiin. Juho Talvitie tuli kentälle NAC Bredan ja Zwolle 2-2-tasapelissä 65 minuutin kohdalla. Breda on sarjassa sijalla 14 vain pisteen putoamiskarsijan paikan yläpuolella.

Sarjaporrasta alempana Juho Kilon ja Diogo Tomasin ADO Den Haag voitti Dordrechtin 3-0 Kilon pelatessa 90 minuuttia ja Tomasin avausjakson. Tomas Galvezin Cambuur pelasi Almere Cityn kanssa 1-1 ja Galvez kirjautti 85 minuuttia. Haag johtaa pisteellä ennen kaksi ottelua enemmän pelannutta ja toisena olevaa Cambuuria.

Casper Terho ei ollut OH-Leuvenin kokoonpanossa, kun se hävisi 0-1 Club Brüggelle. Terhon seura on Belgian liigassa toiseksi viimeisenä.

Skotlannissa Glasgow Rangersin nousu ei ota alkaakseen. Se nousi 87. minuutilla tasapeliin Dundee Unitedia vastaan. Oliver Antman oltiin vaihdettu kentältä neljää minuuttia aiemmin. Unitedin Dario Naamo tuli kentälle aivan loppuhetkillä.

Topi Keskinen pelasi viimeiset 21 minuuttia Aberdeenin voittaessa St.Mirrenin 1-0. Viljami Sinisalo oli Celticin penkillä sen kompastuessa 0-2-tappioon Dundeelle.

Tshekki, Kreikka ja Kroatia

Kaan Kairisen Sparta Praha jatkaa Tshekin liigan kärjessä Slovackoa vastaan pelatun maalittoman tasapelin jälkeen. Kairiselle 12. kierroksen ottelusta liigakauden 10. avauskokoonpanon paikka ja kahdeksas täyden peliajan ottelu.

Kreikan Superliigan suomalaisista vain kaksi pelasi viikonloppuna. Jere Uronen pelasi 62 minuuttia Atromitosin ja Levadiakosin tasatessa pisteet tuloksella 2-2. Uronen syötti Atromitosin avausmaalin. Nikolai Alholle kirjattiin 90 minuuttia, kun Asteras pelasi tasan Kifisian kanssa.

Ville Kosken NK Istra hävisi Kroatiassa Hajduk Splitille 0-3. Kosken saldo oli tuttu: 90 minuuttia niin kuin kauden kaikissa liigaotteluissa

MLS:n runkosarja pakettiin

Pohjois-Amerikassa MLS:n runkosarja on pelattu ja pudotuspelit odottavat suurinta osaa suomalaisista. Onni Valakarin San Diego voitti sarjan läntisen konferenssin ja päätti runkosarjan 4-0-voitolla Portlandista. Valakari merkkautti kaksi maalisyöttöä.

Robin Lodin Minnesota oli lännen neljäs. Päätöspelissä Lod pelasi 77 minuuttia. Vastassa oli LA Galaxy, joka voitti 2-1. Robert Taylor jatkaa kuudenneksi lännessä sijoittuneen Austinin kanssa. Taylor pelasi 90 minuuttia viimeisessä ottelussa San Josea vastaan Austinin hävitessä 1-2.

Idässä Lassi Lappalainen syötti maalin, kun Columbus voitti New York Red Bullsin 3-1. Columbus jatkaa pudotuspeleihin idän seitsemänneltä sijalta. Matti Peltola pelasi täydet minuutit DC Unitedin ottelussa Atlantaa vastaan. Tasan 1-1 päättynyt ottelu oli MLS:n jumboksi jääneelle seuralle ja Peltolalle kauden viimeinen.