Viikonloppu toi kaksi uutta suomalaista maalintekijää tämän kauden eurosarjoihin. Myös syöttöpisteitä ja paluita kentille nähtiin. Kahden suomalaispelaajan mestaruustaistelu jatkuu Skotlannissa ja Saksassa sekä Italiassa suomalaiset taistelevat edelleen nousuista maiden pääsarjoihin.

Kymppipaikka kokoaa tutusti viikonlopun suomalaisannin.

Osumat Tanskassa ja Puolassa

Viikonlopun voi sanoa alkaneen ja päättyneen suomalaismaaleihin. Juho Lähteenmäen ja Daniel Håkansin osuman Tanskan Superliigan ylemmässä loppusarjassa ja Puolan Ekstraklasassa ikään kuin kehystävät viikonlopun.

Lähteenmäen kauden toinen maali pohjusti Nordsjällandille 1-1-tasapelin Aarhusia vastaan. Hän pelasi avauksesta 77 minuuttia. Nordsjälland on Tanskan liigassa kolmantena pisteen edellä Viborgia.

Håkans teki kauden avausmaalinsa Lech Poznanin ja Katowicen 3-3-tasapelissä. Håkansin maali tasoitti pelin 2-2:een Håkansille tyypillisen pitkän läpiajojuoksun päätteeksi. Håkans tuli kentälle ottelussa 68. minuutilla. Lech Poznan johtaa Ekstraklasaa.

Syöttöjä Ruotsissa ja saarella

Ruotsin Allsvenskanissa nähtiin historiallinen suomalaisten päävalmentajien kohtaaminen, kun Jani Honkavaaran Djurgården ja Toni Koskelan Kalmar kohtasivat. Djurgården voitti 3-2, ja Matias Siltanen syötti voittomaalin. Hän ja Miro Tenho pelasivat täydet minuutit. Kalmarin Rony Jansson pelasi täydet minuutit, Marius Söderbäck toisen puoliajan.

Juhani Pikkarainen syötti Degerforsin toisen maalin, kun se voitti Halmstadin vieraissa 3-0. Pikkarainen ja isäntien Otso Liimatta pelasivat täydet minuutit.

Oliver Antman pääsi kentälle Rangersin voittaessa Falkirkin 6-3 ja syötti Rangersin vierasvoiton viimeisen maalin. Exeterin Ilmari Niskanen pelasi yhdessä Etelä-Englannin tulisimmista derbyistä Plymouthia vastaan täydet minuutit ja syötti Exeterin molemmat maalit 2-2 päättyneessä ottelussa.

Walta avauksessa

Kun tehojen käsittelyssä jäätiin saarelle, aloitetaan peliaikalistaus myös sieltä. Leo Walta oli toista kertaa Swansean avauksessa Championshipissa, kun Swansea voitti Leicesterin vieraissa 1-0. Hän kirjautti myös lyhyen Championship-uransa isoimmat minuuttinsa tullen vaihtoon 56. minuutilla. Edellinen avauksen paikka oli tullut kahdeksan kierrosta sitten. Swansea on sijalla 14.

Skotlannin Valioliigassa suomalaiset taistelevat mestaruudesta. Asetelmat kärjessä eivät muuttuneet, sillä toisena olevan Rangersin mainitun voiton lisäksi myös pisteellä liigaa johtava Hearts ja siitä kolmen pisteen päässä oleva Celtic voittivat. Celticin jalkoihin jäi St.Mirren maalein 1-0 ja Viljami Sinisalo pelasi kauden ensimmäisen nollapelinsä liigassa.

Dario Naamo tuli kentälle 62. minuutilla Dundee Unitedin voittaessa Livingstonen kotona 3-2. Topi Keskisen Aberdeen voitti kotonaan Hibernianin 2-0, ja Keskinen vaihdettiin kentälle 71 minuutin kohdalla. Championshipia johtava Simo Valakarin St. Johnstone voitti Airdrieoniansin 1-0.

MLS:ssa Onni Valakari, Robin Lod ja Matti Peltola pelasivat täydet minuutit otteluissaan. Lodin Chicago voitti kotonaan Atlantan 1-0, Valakarin San Diego hävisi kotonaan Minnesotalle 1-2 ja Peltolan DC United vieraissa New Englandille 0-1

Nousutaistelut

Benjamin Källmanin Hannover otti askeleen kohti Bundesliigaa voittaen 2. Bundesliigan nousukamppailuissa mukana olevan Darmstadtin vieraissa 1-0, ja nousi kolmannelle sijalle eli nousukarsijan paikalle. Källman tuli kentälle 20 minuutin kohdalla.

Joel Pohjanpalo pelasi täydet minuutit Palermon ja Frosinonen jakaessa pisteet maalein 1-1. Jesse Joronen oli loukkaantuneena sivussa. Palermolla on neljännellä sijalla matkaa Serie B:n toiselle sijalle neljä pistettä.

Lukas Hradecky oli viikonlopun ainoa Euroopan viidessä kärkiliigassa esiintynyt suomalainen. Hän oli Monacon maalilla Paris FC:lle kärsityssä 1-4-vierastappiossa. Tuomas Ollila oli loukkaantuneena sivussa. Glen Kamara, Ville Koski ja Lucas Bergström olivat joukkueissaan penkillä.

2. Bundesliigan muista suomalaisista Adam Marhiev otettiin vaihtoon 90. minuutilla, kun Nürnberg hävisi Dynamo Dresdenille 0-2, Naatan Skyttä pelasi täydet minuutit Kaiserslauternin voittaessa Bertha Berlinin 1-0 ja Doni Arifi pääsi kentälle 87. minuutilla, kun Greuther Fürth pelasi maalittoman tasapelin Preussen Münsterin kanssa.

Serie B:ssä Niklas Pyyhtiä pelasi 21 minuuttia ottelu lopusta, kun Modena hävisi Südtirolille 0-1. Pyyhtiä oli pelannut edellisen kerran helmikuun 10. päivänä.

Pohjoismaat ja Hollanti

Allsvenskanin muista maajoukkuesuomalaisista Tony Miettinen oli hallitsevan mestarin Mjällbyn avauksessa, kun se hävisi kotonaan Örgrytelle 0-2. Mjällby on avannut kauden kahdella tappiolla. Adrian Svanbäck oli Häckenin avauksessa, kun se voitti paikallisvastustaja IFK Göteborgin vieraissa 2-0.

Santeri Väänänen pelasi kauden ensimmäiset minuuttinsa Norjan Eliteserienissä, kun Rosenborg voitti Sarpsborgin 2-1. Väänänen tuli sisään 81 minuutin kohdalla. Anssi Suhonen oli Odensen avauksessa ja pelasi 72 minuuttia maalein 1-3 tulleessa vierastappiossa Silkeborgille.

Hollannin Eredivisien molemmat suomalaiset pelasivat viikonloppuna. NAC Bredan Juho Talvitie pelasi avauksesta 65 minuuttia 1-1-tasapelissä Fortuna Sittardia vastaan, ja Casper Terho tuli kentälle 58. minuutilla, kun Sparta Rotterdam hävisi kotonaan mestaruuden jo varmistaneelle PSV:lle 0-2. Sarjanousunsa varmistaneen Haagin suomalaispeluutus oli tältä kaudelta poikkeavaa FC Dordrechtin vieraana. Diogo Tomas pelasi koko ottelun ja Juho Kilo oli penkillä Haag hävisi 0-1. Cambuurin Tomas Galvez pelasi avauksesta 77 minuuttia 1-1-tasapelissä Den Boschia vastaan.

Idempi ja eteläinen Eurooppa

Tshekin liigassa pelasi viikonloppuna kaksi suomalaista. Kaan Kairinen huhki täydet minuutit Sparta Prahan 1-0-vierasvoitossa Teplicestä ja Ryan Mahuta toisen jakson, kun Pardubice voitti kotonaan Sigma Olomoucin 2-1.

Samuli Miettisen Istralla oli viikolla kaksi ottelua. Se hävisi tiistaina Hajduk Splitille 1-3 ja sunnuntaina Lokomotivalle 0-2. Miettinen pelasi ensimmäisessä ottelussa 76 minuuttia.

Kreikan liigassa vain Jere Uronen pelasi. Superliiga on jaettu kevääksi eri sarjoihin, ja Atromitos putoamissarjassa. Atromitos pelasi Kifisiaa vastaan maalittoman tasapelin ja Uronen sai täydet peliminuutit.

Kazakstanin kaksikko Jaakko OksanenOiva Jukkola oli Kairat Almatyn avauksessa Tobol Kostanayta vastaan. Oksanen pelasi täydet minuutit ja Jukkola 75 minuuttia. Tommi Jyry pelasi täydet minuutit Unireaa vastaan, kun voitti Ploiesti 1-2.