Päivä päivältä varsinaisen Veikkausliigan alku lähenee. Juuri tällä hetkellä ajatus tuntuu kaukaiselta, kun katselee lämpömittaria ja seuraa eri stadioneiden henkilökunnan taistelua lunta vastaan. Vaikka puolitoista kuukautta kuulostaa lyhyeltä ajalta, se hujahtaa nopeasti ja pian pallo pyörii isoilla panoksilla.
Paljon on taas tapahtunut, kun joukkueet valmistautuvat kauteen sekä harjoituksissa että kabineteissa. Kymppipaikka keräsi taas puoli tusinaa nostoa Veikkausliigan viime aikojen tapahtumista.
1. Huikea Roman Eremenko jatkaa
Roman Eremenkon päätös jatkaa loistavaa uraansa Gnistanissa oli todella hieno ja ilahduttava päätös. Jo ajat sitten ikämiesiän ylittänyt keskikentän maestro oli yksi Veikkausliigan parhaista – monen mielestä paras – keskikenttämies viime kaudella. Kiinnostusta lisää myös se, että Gnistan hankki myös Romanin pikkuveli Sergei Eremenkon Jarosta vahvistamaan joukkuetta. Veljesten yhteistyötä on varmasti mielenkiintoista seurata Jevgeni Bashkirovin tukiessa vierellä. Joka tapauksessa – vielä on siis mahdollisuus nähdä yksi Suomen kaikkien aikojen parhaista pelaajista kentällä ja Veikkausliigassa. Kannattaa käydä katsomassa, kun se on vielä mahdollista.
2. Melkein maalikuningas palaa
HJK on vahvistanut joukkuettaan hiljakseen ja huolella. Näyttää siltä, ettei Klubin urheilujohto ole lähtenyt räiskimään haulikolla vaan enemmänkin pelannut maltilla. Yksi todella potentiaalinen naaraus julkaistiin jokin aika sitten. VPS:n riveissä kahden kauden aikana maaleja mättänyt tanskalainen Mads Borchers siirtyy Klubiin. Borchers on tehonsa osoittanut – hän olisi hyvin todennäköisesti voittanut maalikuninkuuden 2024, jos olisi pysynyt terveenä. Myös viime kaudella hän oli, loukkaantumisista huolimatta, tilaston kärkimiehiä kunnes lähti Saksaan. Saksasta matka siis jatkui Klubiin. Jos Borchers pysyy terveenä ja jos HJK lunastaa miehen heinäkuun lopussa. Borchersin jälkeen HJK on myös julkaissut sopimuksen uuden maalivahdin kanssa, kun Matej Markovic astui riviin. Todennäköisesti myös tällä osastolla päätökset tehtiin tällä kertaa maltilla ja löydettiin veräjänvartija, joka on sekä hyvä torjumaan että sellainen kaveri, jonka kanssa muut voivat pukukopissa olla.
3. Liigacupissa ratkaisuja
Liigacupin hallitseva mestari FC Inter on jo varmistanut paikkansa välieriin. Tämä tapahtui viikonloppuna, kun Inter kukisti FC Lahden. Tappiosta huolimatta FC Lahti on vahvoilla tulemaan välierävaiheeseen Interin seuraksi – kaikki on omissa käsissä. Tosin vain TPS on A-lohkon joukkueista varmuudella ulkona. Lohkossa B VPS on varmasti ulkona, vahvimmat ehdokkaat välieriin tältä puolelta ovat AC Oulu ja Ilves, joista kumpikin tarvitsee pisteen kahdesta viimeisestä ottelustaan varmistaakseen paikan välieriin.
4. Odotetut siirrot maaliin
Kauden jälkeen aloitettiin suuri spekulaatio siitä, ketkä Veikkausliigan onnistujista lähtevät ulkomaille pelaamaan. Listan ykkösenä oli hyvin vahvasti Ilveksen Oiva Jukkola, jonka siirto oli ilmeisesti lähellä jo kesän ikkunassa. Lopulta Jukkolan lähtö varmistui vasta nyt – uusi seura on Kairat Almaty. Toinen Ilveksen ”varma” lähtijä, Marius Söderbäck, virallisti suhteensa Kalmarin kanssa myös viime viikolla. Kumpikin siirto kartutti Ilveksen kassaa, mutta tietysti kummankin lähtö on isku Ilvekselle. KuPS:n tyhjennys oli aika lailla selvä asia – ilman sopimusta olleet KuPS-tähdet lähtivät jo, Otto Ruopin kauppa seurasi ja nyt kassakone kilahti jälleen: Mohamed Toure lähti Tshekkiin ja KuPS:n kasööri kiittää. Liikenne loppuu tuskin vielä. Suurmaiden ikkunat ovat kiinni, mutta monessa maassa siirrot ovat vielä mahdollisia. Todennäköisesti jotain tapahtuu vielä.
5. Huuhkajien vastustajat ja ohjelma selvillä
Huuhkajien syksyn Kansojen Liigan lohko arvottiin torstaina. Lisäksi selvisi otteluohjelma. Jacob Friisin joukot kohtaavat Albanian, San Marinon ja Valko-Venäjän. Pelillisesti lohko kuulostaa oikein hyvältä, mutta Valko-Venäjän kohtaaminen on todella säälittävää ja kiusallista. Tästä pitää kuitenkin kiittää kattojärjestöjä, jotka sallivat Valko-Venäjän olla mukana näissä karkeloissa aiheuttamassa päänvaivaa muille maille. Itse Kansojen Liigan ohjelma voi aiheuttaa päänvaivaa myös kotimaisissa toimistoissa. Ottelujärjestelmä nimittäin muuttuu: aiemmin syksyllä oli kolme karsintaikkunaa: syyskuu, lokakuu ja marraskuu. Nyt määrä on kaksi, sillä yhdistetyssä syys- ja lokakuun ikkunassa pelataan peräti neljä ottelua.
Vaikka Veikkausliigapelaajien määrä ei ole Huuhkajissa todennäköisesti kovin suuri, tämä tuo haasteita otteluohjelmaan. Varmasti asiaa on suunniteltu jo paljon ja loppusarjojen runkopäivätkin julkaistu, mutta on vielä vaikea sanoa, miten sarjaohjelma lopulta suhtautuu uusittuun systeemiin. Vielä enemmän vaikutusta on tietysti sillä, että Pikkuhuuhkajat pelaavat samassa tahdissa kuin Huuhkajat ja sieltä pelaajia on varmuudella mukana Veikkausliigasta.
6. KuPS kehiin
Uusittu KuPS pelaa historiallisen Konferenssiliigan pudotuspelien kotiottelunsa ensi torstaina. Ottelussa on vastassa Lech Poznan ja areenana Tammela. Tarjolla on siis jälleen extreme-elämys, kun isoista asioista pelataan ääriolosuhteissa. Peli on tietysti myös hyvä mahdollisuus nähdä, missä hallitseva mestari menee. Se on tietysti jo tiedossa, että kentällä nähdään hyvin erilainen kokoonpano kuin viime vuoden pelit päättäneessä ottelussa Lontoossa Crystal Palacea vastaan.