Kolmessa eri kisassa vielä mukana oleva KuPS pelaa seurahistoriansa kiireisintä kautta. Veikkausliigassa hallitseva mestari on hyvissä asemissa mestaruustaistelussa. Konferenssiliiga alkaa parin viikon kuluttua lohkovaiheen peleillä. Kolmas kilpailu, Suomen cup, huipentuu finaaliin tulevana lauantaina. KuPS on hallitseva mestari tässäkin kilpailussa.

Finaalissa nähdään ”moderni klassikko” eli kahden 2000-lukua dominoineen seuran kohtaaminen, sillä KuPS:n vastustaja on HJK. Kaksikko on ollut useampana vuonna perättäin ratkaisemassa mestaruutta jopa viimeisen kierroksen otteluissa. Cupin finaalissa tiet kohtasivat 2021 ja tuolloin KuPS oli vahvempi rangaistuspotkuilla.

Tuoreimmassa Veikkausliiga-podcastissa oli vieraana KuPS:n keskikenttäpelaaja Jaakko Oksanen. Haastattelussa Oksanen muistutti, että cupin finaalin panos on melkoinen.

– Se on tosi iso matsi, jaossa europaikka ja pokaali. Ei tästä panokset voi kotimaan kentillä isommaksi kasvaa. Kun vielä otetaan asetelma ”Stadi vastaan Savo”. Varsinkin faneille se on tosi iso juttu. Odotan, että stadionille tulee paljon KuPS:n kannattajia ja toisaalta voisi kuvitella, että sinne tulee myös paljon HJK:n kannattajia. Tulee kyllä olemaan tapahtumana tosi hieno, Oksanen ennakoi podcastissa tulevaa peliä.

Itse ottelusta Oksanen odottaa tasaista. Kuten joukkueiden väliset kamppailut ovat viime vuosina olleet.

– Ollut tosi tasaista. Kun paperilla vertailee joukkueita, tasaista on sielläkin. Vaikka HJK:lla on ollut vähän isompi budjetti, olemme pystyneet joka vuosi taistelemaan heidän kanssaan mestaruudesta. Kahden kauppa se on viime vuosina ollut, toki nyt on enemmän joukkueita kärkitaistelussa mukana.

– Meillä on ollut hyvää suorittamista HJK:ta vastaan parissa kauden aiemmassa pelissä. Otetaan niistä hyvät asiat mukaan. Uskon myös, että Ilves-tappio tuo meille lisää nälkää finaaliin.

Mestaruussarja alkoi shokilla

Ilves tosiaan aiheutti shokkialun KuPS:lle mestaruussarjassa kuittaamalla pisteet maalein 2-4 Kuopiossa.

– Ei ollut meiltä häävi peli eikä varsinkaan häävi startti. Annettiin siinä aika nopeasti neljä eteen ja sieltä oli vaikea tulla takaisin.

Oksanen myöntää, että pitkään ei tappiota kannata murehtia.

– Yleensä se on se pelin jälkeinen ilta. Kun mietiskelee peliä ja nukkumaan koettaa käydä. Lähinnä oma tekeminen pyörii mielessä. Kun seuraavana aamuna herää, niin saa jo paremmin jäsenneltyä ja siitä alkaa pikkuhiljaa mieliala kääntymään.

Maalijuhlia Veikkausliigassa

Veikkausliigassa on tällä kaudella tehty hurja määrä maaleja. Sen on myös Oksanen huomannut.

– En osaa yksittäistä syytä antaa, mutta koen, että moni joukkue pyrkii pelaamaan hyökkäysvoittoista futista. Vähän kuin meidän ja Ilveksen peli. Me tykätään hyökätä monella pelaajalla ja myös Ilveksellä on vahva hyökkäysorientaatio, Oksanen myöntää.

Samalla hän kiittelee KuPS:n tämän kauden pelitapaa.

– Olen nauttinut, joka pelin osa-alueella ollaan pystytty kokonaisvaltaista peliä pelaamaan.

KuPS on nyt tappion myötä viiden pisteen päässä kärkijoukkue Interistä, mutta Oksasen mukaan mestaruus ei ole vielä menetetty.

– Asetelmat ovat vielä hyvät. Yhdeksän peliä jäljellä ja 27 pistettä on jaossa. Pienet erot on vielä, mikä tahansa joukkue voi vielä nostaa osakkeitaan, jos muutaman voiton saa putkeen.

KuPS saa tällä kaudella pelata, kun edessä on lauantaina Suomen Cupin finaali HJK:ta vastaan ja tulevaisuudessa siintävät myös Konferenssiliigan lohkovaiheen pelit.

– Nyt tulee ennätysmäärä pelejä ainakin itsellä yhteen kauteen, Oksanen naurahtaa.

Liikaa stressiä ei peliruuhkasta Oksasen mukaan kannata ottaa.

– Peli kerrallaan mennään, Oksanen sanoo Veikkausliiga-podcastissa.