Mestareiden liigan finaali odottaa lauantaina. Vastakkain ovat Inter Milan ja PSG. Vastakkain on kaksi maalivahtia aivan Euroopan ehdottomalta huipulta, kuten odottaa saattaa: Interin Yann Sommer ja PSG:n Gianluigi Donnarumma.

Kymppipaikan asiantuntija Antti Niemi analysoi Sommeria seuraavasti:

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Haluan nostaa esille ehkä siksi, että hänessä samanlaisia piirteitä kuin itsessäni, enkä tarkoita pelitaitoja vaan sitä, että kyseessä on aika lyhyt ja pienikokoinen maalivahti nykyfutiksessa, Niemi sanoo Kymppipaikan videoanalyysissaan.

Sommer on ollut koko kauden Interin ehdoton ykköstorjuja.

– Pelaa jälleen aivan maagista kautta, Niemi fiilistelee.

Sommer siirtyi Interiin Bayern Münchenistä, jossa hän oli lyhytaikainen korvaaja loukkaantuneelle Manuel Neuerille.

Sommerin ympäriltä löytyy toinenkin maalivahtien siirtoihin liittyvä kiehtova pointti, siitä Niemi kertoo alla olevalla videolla tarkemmin.

Video: Sportivo TV