Kymppipaikan asiantuntija Antti Niemi käy tuoreessa ANA-lyysissa kiinni Valioliigan sunnuntain todelliseen herkkupalaan Chelsea – Arsenal.
Lontoon paikallistaisto on perinteisesti suuria tunteita herättävä ottelu ja nyt vastakkain ovat lisäksi kaksi sarjataulukon kärkijoukkuetta – Arsenal ykkösenä ja Chelsea tämän hetken kovimpana haastajana kakkosena.
– Se, että Arsenal on sarjakärjessä, ei varmasti ole kovin monelle yllätys. Ja he ovat siellä täysin ansaitusti, heidän kautensa on ollut tähän asti todella vakuuttava, Niemi toteaa.
– Se kuittenkin, että Chelsea – Valioliigan ehkä nuorekkain joukkue – keikkuu sarjakakkosena, on ehkä hiukan yllättävää. Mutta kun nuori joukkue hitsaantuu yhteen, niin jälki on tällaista.
Niemen papereissa Arsenalin haastajista Liverpoolin konseptit ovat sekaisin, eikä Manchester Citykaan vakuuta, joten pelissä on sunnuntaina poikkeuksellisen paljon.
– Sanon sen nyt ääneen: Uskon siihen, että jos Arsenal tämän ottelun voittaa, heidät kruunataan keväällä Valioliigan mestariksi.
Katso koko ANA-lyysi Chelsea – Arsenalista artikkelikuvan videota klikkaamalla.