AC Oulu lähtee sarjasijoituksensa puolesta ennakkosuosikkina keskiviikkoillan derbyyn. AC on sarjan kärjessä tasapistein FC Lahden ja PK-35:n kanssa. OPS on vasta sijalla seitsemän.
– AC Oulu on röyhistellyt olevansa kaupungin ykkösseura. Historia on kuitenkin sellainen, että OPS on mestaruuksia voittanut perinteikäs 86-vuotias seura, kun taas AC Oulu on sen rinnalla 9-vuotias lapsonen, joka pienten onnistumisten jälkeen kiljuu. He luulevat nousun olevan jo plakkarissa nyt jo kesäkuussa, mutta sarjasijoituksella on väliä sitten vasta lokakuussa, OPS-manageri Miika Juntunen toteaa heittää MTV3:n verkkosivuilla.
Juntunen myöntää olevansa yllättynyt, että AC Oulu on OPS:aa edellä sarjataulukossa.
– En olisi uskonut, että AC Oulu on tuolla materiaalilla kärjessä, mutta ovat pelanneet ihan hyvän alkukauden. Meidän materiaalimme on todella kova, mutta olemme pelanneet alakanttiin. Peli on ailahdellut – jos hyökkäys on saatu toimimaan, niin sitten on tökkinyt puolustus ja seuraavassa pelissä taas toisin päin. Uskon kuitenkin, että sitten kun saamme junan kulkemaan, niin ei sitä pysäytä mikään.
Oululaisjoukkueiden keskinäiset kohtaamiset ovat todella isoja pelejä ja niiden tuloksilla voi olla suuri merkitys nousutaistoa ajatellen.
– Kahdesti mekin kohdataan ja fakta on se, että ne ei ole koskaan meitä harjoituspelissä voittaneet. Me olemme heidät. Me ei kuitenkaan olla alettu huutelemaan etukäteen olevamme kaupungin ykkösseura, kuten AC Oulu, vaan annamme sitten tuloksen puhua puolestaan.
OPS – AC Oulu Raatin stadionilla keskiviikkona 22. kesäkuuta alkaen klo 19.00.
Lähde: www.mtv3.fi